مسئولان صحی در ننگرهار، می‌گویند شمار کودکانی که از سوءتغذیه رنج می‌برند، در این ولایت افزایش یافته است. آن‌ها، می‌افزایند که ناداری خانواده‌ها و بلندبودن بهای مواد خوراکی در ننگرهار، سبب افزایش ابتلا به سوءتغذیه در میان کودکان شده است.

سکندر غنی، مسئول بخش سوءتغذیه‌ی شفاخانه ولایتی ننگرهار، به سلام‌وطندار می‌گوید: «واقعه‌ها افزایش یافته است؛ یکی این است که بهای مواد غذایی در افغانستان افزایش یافته، بی‌کاری نیز به اوج خود رسیده و اقتصاد مردم ضعیف است؛ آن‌ها نمی‌توانند در سه وعده به غذای خوب دست‌رسی داشته باشند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در همین حال، شماری از متخصصان پزشکی، سوءتغذیه را یک بیماری تهدیدکننده برای کودکان می‌دانند و می‌گویند که خانواده‌ها باید به تغذیه‌ی فرزندان شان توجه ویژه‌ای داشته باشند. به گفته‌ی آن‌ها، مقام‌های مسئول نیز باید در این زمینه گام‌های ملموسی بردارند و از افزایش سوءتغذیه در میان کودکان جلوگیری کنند.

روح‌الله نیازی، متخصص امراض داخله در ننگرهار، می‌گوید که بی‌توجهی به تغذیه‌ی سالم مادران در هنگام بارداری و کودکان، وضعیت بد اقتصادی و آگاهی‌نداشتن شهروندان، از عامل‌های ابتلای کودکان به سوءتغذیه است. او می‌افزاید: «سوءتغذیه سه نوع است؛ شکم کودک بزرگ به نظر می‌رسد، کودک دچار پندیدگی می‌شود و سوم پندیدگی و بزرگی شکم هم‌زمان رخ می‌دهد. این بیماری نسبتاً خطرناک است و درمان آن به زمان زیادی نیاز دارد.»

از سویی هم، شماری از خانواده‌هایی که فرزندان شان به سوءتغذیه مبتلا اند، می‌گویند که به دلیل وضعیت بد اقتصادی نمی‌‌توانند به فرزندان شان غذای کافی تهیه کنند. آن‌ها، از حکومت سرپرست می‌خواهند که برای شان زمینه‌ی کار را فراهم کند تا با رفع مشکلات اقتصادی، از ابتلای کودکان شان به سوءتغذیه جلوگیری شود.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

 زبیر، باشنده‌ی ننگرهار که پسر هشت‌ساله‌اش از سوءتغذیه رنج می‌برد، می‌گوید که به دلیل ناداری، نمی‌تواند خوراکی کافی برای همسر و فرزندش فراهم کند. «فرزندم سوءتغذیه دارد. می‌دانم که به دلیل دست‌رسی‌نداشتن مادرش به غذای سالم به این بیماری مبتلا شده است؛ من منابع کافی برای تهیه‌ی غذای مناسب برای آن‌ها را ندارم و کار نیست. از حکومت می‌خواهم که به مردم زمینه‌ی کار را فراهم کند.»

هم‌زمان با گسترش بی‌کاری در افغانستان، شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه به دلیل‌های مختلف از جمله کم‌بود غذا، افزون بر شرق کشور در دیگر ولایت‌ها نیز افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: