مسئولان صحی در فاریاب، می‌گویند که شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه در این ولایت، نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش یافته است.

مسئولان بخش‌های سوءتغذیه‌ی نهاد «کف» و هم‌آهنگ‌کننده‌ی برنامه‌های صحی در فاریاب، می‌گویند که در سال روان، ۱۲ کودک مبتلا به سوءتغذیه در این ولایت، جان باخته اند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

بشیر ظریف، مسئول بخش سوءتغذیه‌ی نهاد «کف»، به سلام‌وطندار می‌گوید که در یک سال پسین، ۸۵۴ هزار و ۶۱۵ کودک زیر پنج سال در مرکزهای صحی این ولایت شامل برنامه‌های تغذیه‌ی این نهاد شده اند.

او، می‌افزاید: «۱۷۰ هزار و ۹۹۴ طفل سوءتغذیه‌ی حاد و متوسط بوده که از این میان ۴۷ هزار و ۸۸۳ طفل شامل پروگرام سوءتغذیه‌ی متوسط شده و ۵۳ هزار و ۷۷۱ طفل مصاب به سوءتغذیه‌ی حاد بوده که از این جمله ۱۴ هزار و ۹۴۴ طفل شامل پروگرام‌های تداوی سوءتغذیه‌ی شدید شده اند.»

شماری از باشندگان فاریاب، می‌گویند که بسیاری از زنان باردار و نوزادان در این ولایت، به دلیل ناداری درست تغذیه نشده اند و همین سبب شده که به سوءتغذیه مبتلا شوند. آن‌ها، هم‌چنان از نبود امکانات درمانی در شماری از مرکزهای صحی در این ولایت، شکایت دارند.

جمال‌الدین، باشنده‌ی فاریاب، می‌گوید: «داکتران خوب رسیدگی می‌کنند؛ اما این‌ها می‌گویند که هیچ امکاناتی این جا نیست که ما به شما کمک کنیم. همه چیز را از بازار می‌آوریم. من روزمره ۷۸۰ افغانی را از بازار دوا می‌آروم.»

خشک‌سالی، بی‌سوادی، آگاهی‌نداشتن و تغذیه‌ی ناکافی و نادرست، از دلیل‌‌های اصلی افزایش سوءتغذیه در میان کودکان در فاریاب، عنوان شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

گل‌پری، دیگر باشنده‌ی فاریاب که دخترش به سوءتغذیه مبتلا شده است، می‌گوید: «دخترم است و به خاطر سوءتغذیه آمده‌ایم و در بخش سوءتغذیه‌ی شدید بستر کرده‌ایم تا تداوی و خوب شود. استفراغ می‌کند و تب دارد. از روزی که آورده‌ایم بهتر شده است.»

شماری از بیماران و بیمارداران در فاریاب، از نبود دارو و کم‌بود بستر در شفاخانه‌ی حوزه‌ای این ولایت شکایت دارند؛ در حالی که مسئولان شفاخانه‌ی حوزه‌ای فاریاب، با رد این موضوع، می‌گویند که همه امکانات دارویی و تجهیزات درمانی را در اختیار دارند و به گونه‌ی رایگان به بیماران عرضه می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: