با نواخته‌شدن زنگ‌ مکتب در مراسمی از سوی مسئولان ریاست معارف کندهار، امروز (چهارشنبه، ۱۵ سنبله) در این ولایت، سال جدید آموزشی در مناطق گرمسیر به گونه‌ی رسمی آغاز شد.

مسئولان، در این مراسم، می‌گویند که امسال، هزاران دانش‌آموز تازه در مکتب‌ها جذب خواهند شد.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

فخرالدین نقش‌بندی، رییس معارف کندهار، می‌گوید: «در مکتب‌های دولتی دو صد و ۲۹ هزار دانش‌آموز و در مکتب‌های خصوصی ۱۶ هزار دانش‌آموز داریم. امسال، شمار دانش‌آموزان جدیدالشمول نیز بیش‌تر از گذشته است.»

دانش‌آموزانی که نیز در این مراسم حضور یافته اند، از بازگشت شان به مکتب ابراز خوش‌حالی می‌کنند.

محمدالله، دانش‌آموز در مکتب «شهید عظیم‌الله» در کندهار، می‌گوید: «امسال به صنف یازدهم کامیاب شده‌ام و بسیار خوش‌حالم که مکتب‌ها دوباره شروع شده اند. از ریاست معارف می‌خواهم که برنامه‌های خوبی برای پیش‌رفت ما ترتیب بدهد.»

دانش‌آموزان مکتب شهید عظیم‌الله، می‌گویند که در بسیاری از مکتب‌های کندهار، آموزگار مسلکی وجود ندارد. آن‌ها، از مسئولان می‌خواهند که در زمینه‌ی استخدام آموزگاران مسلکی و فراهم‌کردن امکانات بهتر برای فراگیری آموزش در این ولایت، بیش‌تر توجه کنند.

صفی‌الله، دیگر دانش‌آموز در این مکتب، می‌گوید: «ما به معلمان مسلکی زیاد نیاز داریم. از مسئولان می‌خواهم که معلمان مسلکی استخدام کنند. اگر معلمان مسلکی استخدام شوند، معارف پیش‌رفت کرده و ما در آینده زندگی بهتری خواهیم داشت.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در پیامی که حبیب‌الله آغا، سرپرست وزارت معارف، به مناسبت شروع سال جدید آموزشی در مناطق و ولایت‌های گرمسیر پخش کرده، هرچند در باره‌ی توسعه‌ی متوازن معارف اطمینان داده است؛ اما در باره‌ی بازشدن مکتب‌ها به روی دانش‌آموزان بالاتر از صنف ششم چیزی نگفته است.

این در حالی است که دو سال پیش، مکتب‌ها در سراسر کشور به روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم بسته شده و مسئولان، هنوز هم در باره‌ی بازگشایی مکتب‌های دخترانه چیزی نگفته اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: