سازمان جهانی بهداشت در ۱۹۹۸ اول دسمبر را «روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز» نام‌گذاری کرده است. از این روز، همه‌ساله به منظور افزایش بودجه و آگاهی‌دهی و مبارزه با تبعیض در برابر مبتلایان به این بیماری، بزرگ‌داشت می‌شود؛ در افغانستان اما از این روز با تأخیر بزرگ‌داشت می‌شود.

محمداسحاق صاحب‎‌زاده، معین مالی و اداری وزارت صحت عامه، امروز در نشستی که به مناسبت گرامی‌داشت از «روز جهانی مبارزه با ایدز» برگزار شده بود، می‌گوید که شمار مبتلایان به بیماری ایدز در کشور کاهش یافته است.

او می‌افزاید: «بیماری ایدز در کشور کاهش یافته است. ما از نهادهای بین‌المللی می‌خواهیم که به سکتور صحت هم‌کاری اساسی داشته باشند و این وزارت برای محو ایدز در کشور تلاش می‌کند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان وزارت صحت عامه، می‌افزایند که در سال روان میلادی، ۱۸۳ رویداد مثبت بیماری ایدز در کشور ثبت شده که نشان‌دهنده‌ی کاهش این بیماری در مقایسه با سال‌های گذشته است.

محمدداوود منصوری، رییس ارتباط خارجه‌ی وزارت صحت عامه، می‌گوید که هم‌اکنون ۱۲ هزار مبتلا به بیماری ایدز در کشور وجود دارد که از این میان، ۱۱ هزار و ۱۶۲ تن آنان زیر درمان قرار دارند.

او می‌افزاید: «شیوع بیماری ایدز در افغانستان کاهش یافته است و ۰.۱ درصد شهروندان افغانستان به ایدز مبتلا هستند و بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، ۱۲ هزار تن در کشور به بیماری ایدز مبتلا شده اند.»

در همین حال، عبدل‌شاه انوری، یکی از شهروندان که به بیماری ایدز مبتلا است، از شهروندان می‌خواهد که توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرند. او می‌گوید: «خواست ما از مردم این است که از دیگران فاصله را مراعات کنند و نکات بهداشتی را مراعات کرده و خود را از بیماری دور نگه دارند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

با این حال، شماری از پزشکان، می‌گویند که این بیماری از طریق رابطه‌ی جنسی، خون بیمار یا وسایل آلوده به خون بیمار و نیز از طریق مادر به کودک، انتقال می‌کند.

مل‌یار کلیم‌زی، پزشک برنامه‌ی کنترل بیماری ایدز در وزارت صحت عامه، در باره‌ی پیش‌گیری از این بیماری،‌ می‌گوید: «از سوزن‌زدن کم شود و اکثر اشخاص و معتادان از سوزن‌زدن در بدن خود استفاده می‌کنند و ما برنامه داریم که معتادان زمانی سوزن می‌زنند، از خود شان به تنهایی استفاده کنند. آن اشخاصی که به ایدز دچار اند، باید زودتر تشخیص شوند و زیر درمان قرار بگیرند و این می‌تواند از شیوع آن جلوگیری کند.»

بر اساس گفته‌‌های سازمان جهانی بهداشت، روزانه ۱۷ هزار تن در سراسر جهان به ایدز مبتلا می‌شوند و بیش‌تر آنان بدون آگاهی از ابتلا به این بیماری، جان می‌دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: