رهبری وزارت معادن و پترولیم حکومت سرپرست افغانستان، امروز (سه‌شنبه، ۱۰ دلو) در برنامه‌ای قرارداد فروش ۶۰ هزار تُن نفت استخراج‌شده از حوزه‌ی نفتی آمو دریا را با یک شرکت داخلی امضا کرد.

مسئولان این وزارت، می‌گویند که ارزش این قرارداد ۲۵.۵ میلیون دالر است و در آن ۶۰ هزار تُن نفت به منظور پروسس به فروش رسیده‌ است. آن‌ها، از شفاف‌بودن روند این قرارداد به شهروندان اطمینان می‌دهند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم، در نشستی که به منظور امضای قرارداد فروش تیل برگزار شده بود، می‌گوید که کارها روی استخراج بیش‌تر نفت از حوزه‌های نفتی کشور جریان دارد.

او می‌افزاید: «۲۳ هزار کیلومتر مربع ساحه که در آن یازده بلاک نفت و گاز وجود دارد، آن را به اعلام داده‌ایم. به آن خیلی از شرکت‌های ملی و بین‌المللی مراجعه کرده‌ اند. در روزهای نزدیک کارهایش شروع می‌شود و به قراردادی سپرده خواهد شد. در هرات ان‌شاءالله استخراج نفت و گاز عنقریب شروع می‌شود، ما با این استخراج به خودکفایی نزدیک خواهیم شد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

گفتنی است که حوزه‌ی نفتی آمو دریا، از عمده‌ترین حوزه‌های نفتی کشور است و بیش‌تر بخش آن در سرپل قرار دارد. هم‌اکنون روند استخراج از دست‌کم ده چاه نفت در سرپل از سوی یک شرکت چینی جریان دارد و چاه‌های نفت از معادن عمده‌ای است که امارت اسلامی روی استخراج آن تمرکز دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: