هشت چاه جدید نفت قشقری حوزه‌ی دریای آمو در سرپل، امروز (سه‌شنبه، ۷ قوس) به بهره‌برداری رسیده است.

مقام‌های حکومت سرپرست، در برنامه‌ای که به منظور گشایش این چاه‌ها در سرپل برگزار شد، می‌گویند که با بهره‌برداری از چاه‌های جدید، میزان استخراج نفت از ۲۰۰ مترمکعب به ۸۰۰ مترمکعب در روز افزایش یافته است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

به گفته‌ی آن‌ها، اکنون ۱۷ چاه فعال در معدن نفت قشقری وجود دارد و با استخراج از این چاه‌ها، به یک هزار تن زمینه‌ی کار فراهم شده است.

شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم، در این برنامه می‌گوید که در نظر دارند در سال پیش رو، با فعالیت‌های بیش‌تر میزان استخراج نفت را از ۸۰۰ مترمکعب به ۳۰۰۰ مترمکعب در روز، افزایش دهند.

سرپرست وزارت معادن و پترولیم، می‌افزاید: «پنج میلیون دالر سالانه تنها از حوزه‌ی نفتی آمو دریا به بودجه‌ی دولت افغانستان می‌رسد و خواست ما از کمپنی‌های خارجی بااعتبار این است که بیایند در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.»

به گفته‌ی آقای دلاور، یکی دیگر از حوزه‌های نفت و گاز که مساحت آن به ۲۳ هزار کیلومترمربع می‌رسد، نیز در هرات به داوطلبی گذاشته شده است.

از سویی هم، عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا، نیز در برنامه‌ی گشایش چاه‌های جدید نفت در سرپل، می‌گوید که از عواید این چاه‌ها، برای ساخت بند آب دره‌ی «سلطان ابراهیم» در این ولایت، استفاده می‌شود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالغنی برادر، می‌افزاید: «در نخست باید ضرورت‌های این ولایت برآورده و خدمات عام‌المنفعه ارائه شود. امارت اسلامی پروژه‌های دیگری را هم روی دست دارد و در حال حاضر هم پروژه‌های بیش‌تری داریم و پروژه‌ها را بنیادی و به‌ تدریج پیش می‌بریم.»

بر اساس معلومات وزارت معادن و پترولیم، قرار است به زودی پنج چاه نفت دیگر نیز به بهره‌برداری برسد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: