وزارت معادن و پترولیم حکومت سرپرست افغانستان، امروز (شنبه، ۲۲ ثور) قرارداد استخراج دو معدن به مقیاس بزرگ در افغانستان را با دو شرکت داخلی برای ۱۵ سال به امضا رساند. این معدن‌ها، شامل معدن باریت در مرکز هرات و معدن یاقوت در ولسوالی سروبی کابل است.

استخراج معدن باریت هرات که ۵.۷ کیلومترمربع مساحت دارد، به ارزش ۵.۹۹۰ میلیون دالر قرارداد شده و معدن یاقوت ولسوالی سروبی کابل که ۶.۸ کیلومترمربع مساحت دارد، ارزش سرمایه‌گذاری آن را وزارت معادن و پترولیم بیش از ۲۷ میلیون دالر اعلام می‌کند.

به گفته‌ی مسئولان وزارت معادن و پترولیم، این معدن‌ها به گونه‌ی سهمیه به قراردادی سپرده شده که سهم حکومت از استخراج معدن باریت هرات، ۵۰ درصد و از معدن یاقوت کابل نیز ۴۴ درصد است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم، می‌گوید: «فعلاً این دو قرارداد برای ۱۵ سال امضا می‌شود و این قراردادها بسیار با دقت طبق قوانین شریعت و منافع ملی جور شده ‌است.»

سرپرست وزارت معادن و پترولیم، هم‌چنان تأکید می‌کند که در قرارداد این معدن‌ها شرط‌هایی مانند صدمه‌نزدن به محیط زیست، استخدام مهاجران به کار و پروسس ۱۰۰درصدی داخل افغانستان، در برابر شرکت‌های قراردادی سپرده شده‌ است که در صورت کوتاهی در این موارد، قرارداد فسخ خواهد شد.

سرپرست وزارت معادن و پترولیم، در این باره می‌افزاید: «اگر تعهدات پوره نشد و از سوی شرکت هر تعهد نقض شد، قرارداد فسخ می‌شود و یک وعده‌ی مهم این است که اگر دو ماه، بدون دلیل موجه کار استخراج متوقف شد، باز هم قرارداد فسخ می‌شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان شرکت‌های قراردادی با خرسندی از زمینه‌سازی برای استخراج معدن‌ها، تأکید می‌کنند که در صورت وجود زمینه‌های سرمایه‌گذاری، آماد‌ه‌ی سرمایه‌گذاری بیش‌تر در افغانستان اند.

وحدت نیازی، رییس یکی از شرکت‌های قراردادی، در پاسخ به پرسش سلام‌وطندار پیرامون زمینه‌ی سرمایه‌گذاری و تجربه‌ی این شرکت در افغانستان، می‌گوید: «۱۵ سال است که ما سرمایه‌گذاری را شروع کرده‌ایم و پس از این هم می‌خواهم سرمایه‌گذاری کنم و خواست من هم از سرمایه‌گذاران در خارج این است که این جا به افغانستان بیایند و سرمایه‌گذاری بکنند.»

گفتنی است که امارت اسلامی در بیش‌تر از دو سال گذشته، استخراج معدن‌های زیادی را به منظور تأمین بودجه‌ی حکومت به قراردادی سپرده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: