مقام‌های وزارت معادن و پترولیم، امروز (پنج‌شنبه، ۲۱ جدی) در برنامه‌ای قرارداد استخراج و پروسس چهار معدن بزرگ را با چند شرکت خصوصی امضا کردند.

نخستین معدن، معدن زغال‌سنگ منطقه‌ی «مسجد چوبی» ولسوالی کرخ هرات به مساحت ۱.۶ کیلومتر مربع است که با شرکت «حضرت بلال خالد لمیتد» برای ۳۰ سال امضا شد.

دومین معدن، معدن طلای منطقه‌ی «قره زغن» ولسوالی دوشی بغلان به مساحت ۵.۳۳ کیلومتر مربع است که با شرکت «استخراج و پروسس مدثر آشنا و باختر یونین» برای ۳۰ سال به قرارداد سپرده شد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

معدن آهن پشتون‌زرغون ولایت هرات به مساحت ۱۶.۸۱ کیلومتر مربع، سومین معدنی است که قرارداد ۳۰ساله‌ی آن ‌با شرکت «همگرایان غرب» امضا شد.

در اخیر نیز معدن کرومایت کوه صافی ولایت پروان به مساحت ۴.۷۱ کیلومتر مربع با شرکت‌های خصوصی «استخراج و پروسس معادن علیم‌شاه بابا» و «استخراج و پروسس معادن جاوید نیازی»، برای پنج سال به قرارداد سپرده شد.

شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم، در این برنامه می‌گوید که شرکت‌های خصوصی بیش از ۱۰ میلیارد و ۱۵۰ میلیون افغانی در این معادن سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

او می‌افزاید: «مجموع سرمایه‌گذاری‌ها از استخراج و پروسس این چهار معدن به ارزش ۱۰ میلیارد و ۱۵۰ میلیون و ۹۰۱ هزار و ۸۲۵ افغانی می‌رسد.»

در همین حال، مسئولان شماری از شرکت‌های خصوصی، می‌گویند که با این سرمایه‌گذاری‌ها، زمینه‌ی کار بیش‌تر در کشور فراهم خواهد شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ولی‌محمد، نماینده‌ی شرکت قراردادی، می‌گوید: «ما برای مردم خود تلاش می‌کنیم که زمینه‌ی کار را فراهم کنیم و ما تلاش می‌کنیم به اخلاص کامل کار استخراج و پروسس معدن را به پیش ببریم.»

احمدالله، دیگر نماینده‌ی شرکت قراردادی، می‌گوید: «ما تعهد کرده‌ایم که زمینه‌ی کار را برای مردم فراهم کنیم و هم‌اکنون بسیاری مردم در دوره‌ی اکتشافی کار می‌کنند و نیز در مرحله‌های بعدی به صدها تن دیگر زمینه‌ی کار فراهم خواهد شد.»

گفتنی است که مقام‌های وزارت معادن و پترولیم پیش از این گفته بودند که در جریان سال روان خورشیدی، قرارداد استخراج و پروسس ۵۳ معدن که ارزش مجموعی آن‌ها هفت میلیارد دالر می‌شود را با شرکت‌های داخلی و خارجی امضا کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: