مسئولان در وزارت امور شهدا و معلولین، امروز (یک‌شنبه، ۲۲ اسد) در برنامه‌ی حساب‌دهی دولت به ملت، از ثبت ۶۳۸ هزار و ۹۵۴ معلول، بیوه و یتیم در کشور خبر می‌هند. آن‌ها، می‌گویند که تا کنون نزدیک به ۱۸۱ هزار معلول، ۸۷ هزار و ۸۷ زن بی‌سرپرست و ۳۷۱ هزار و ۴۲۰ کودک بی‌سرپرست، در این وزارت ثبت شده است.

عبدالحکیم حقانی، معاون وزارت امور شهدا و معلولین، می‌گوید: «تا کنون ۱۵۰ هزار بیوه و یتیم از اعضای امارت اسلامی، بیش از ۱۲۰ هزار بیوه و یتیم از نیروهای پیشین و ۱۸۶ هزار بیوه و یتیم از افراد ملکی، نزد ما ثبت شده اند و بیش از ۱۴۹ هزار معلول مرد و نزدیک به ۳۱ هزار معلول زن ثبت شده است.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید که در جریان یک سال پسین، سیستم‌های برقی بایومتریک و دیتابیس به منظور ثبت و تشخیص معلولان و زنان و کودکان بی‌سرپرست در ۱۸ ولایت نیز فعال شده که تا کنون ۷۸ هزار تن در این ولایت‌ها بایومتریک شده اند.

از سویی هم، کلیم‌الله افغان، رییس مالی و اداری وزارت امور شهدا و معلولین، می‌گوید که در یک سال گذشته از ۱۳.۵ میلیارد افغانی بودجه‌ی تعیین‌شده به این وزارت، ۷۵ درصد آن به نیازمندان توزیع شده است.

او می‌افزاید: «در یک سال گذشته به وزارت امور شهدا و معلولین بر اساس نیازمندی، ۱۳.۵ میلیارد افغانی بودجه تعیین شده بود که از این میان، ۹.۵ میلیارد آن از سوی این وزارت به مصرف رسیده و چهار میلیارد آن بر اساس دلایل از سوی وزارت مالیه تنقیص شده است.»

رییس مالی و اداری وزارت امور شهدا و معلولین، تأکید می‌کند که امسال برای این وزارت ۱۲ میلیارد افغانی بودجه تعیین شده که تا کنون پنج میلیارد آن به مصرف رسیده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان در این وزارت، می‌افزایند که به هر زن و کودک بی‌سرپرست، ماهانه دو هزار افغانی و به اعضای خانواده‌های شهدا و معلولان نیز نظر به اعضای خانواده و میزان معلولیت آنان، از ۲ هزار تا ۱۵ هزار افغانی پرداخت می‌شود.

مسئولان در وزارت امور شهدا و معلولین در حالی از ثبت بیش از ۶۰۰ هزار معلول، بیوه و یتیم در کشور خبر می‌دهند که از چندی به این سو شماری از معلولان و  خانواده‌های شهدا، از پرداخت‌نشدن حقوق شان شکایت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: