مسئولان در وزارت مالیه، امروز (یک‌شنبه، ۲۰ حمل) در یک نشست خبری‌ در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت، می‌‌گویند که این وزارت در جریان سال مالی ۱۴۰۱ خورشیدی، ۱۹۳ میلیارد و ۹۱۲ میلیون افغانی درآمد داشته است که نسبت به سال ۱۴۰۰، افزایش ۳۷ درصدی را نشان می‌دهد.

بر اساس معلومات وزارت مالیه، از مجموع درآمد این وزارت در جریان سال ۱۴۰۱ خورشیدی، ۱۱۱ میلیارد و پنج میلیون آن از طریق درآمد گمرکی، ۱۵ میلیارد آن از ره‌گذر صادرات، چهار میلیارد از واردات و دو میلیارد از طریق ترانزیت کالاها، به دست آمده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

عبدالمتین سعید، رییس عمومی گمرکات وزارت مالیه، می‌گوید: «در سال پیش، ریاست گمرکات ۱۱۱.۵ میلیارد افغانی، عاید جمع‌آوری کرده که نسبت به هدف تعیین‌شده، در سال مالی گذشته عاید بیش‌تری جمع‌آوری شده ‌است.»

مسئولان در وزارت مالیه، می‌افزایند که در سال مالی ۱۴۰۱ خورشیدی، ۱۹۵ میلیارد و ۲۴۷ میلیون افغانی مصارف داشته‌ که ۸۱.۶۸ درصد کل بودجه‌ی سال مالی گذشته را تشکیل می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

نصرت‌الله محمود، رییس عمومی خزاین وزارت مالیه، در پیوند به نهادهایی که بیش‌ترین مصرف را در بودجه‌ی سال گذشته داشته اند، می‌گوید: «تشکیل وزارت داخله زیاد است و بیش‌ترین مصرف را داشت. پس از آن، وزارت دفاع و هم‌چنان وزارت معارف است که تنها این وزارت نزدیک به ۳۰ میلیارد افغانی مصرف کرده و به همین ترتیب، وزارت تحصیلات عالی و وزارت امور شهدا و معلولین است که بیش‌ترین مصرف را داشتند.»

این در حالی است که نزدیک به سه هفته از آغاز سال مالی جدید می‌گذرد؛ اما تا کنون سند بودجه‌ی سال مالی، از سوی حکومت تصویب و اجرایی نشده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: