امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی، روز شنبه، ۴ قوس، با دیمیتری ژیرنوف، سفیر روسیه در کابل، دیدار و گفت‌وگو کرده ‌است. وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست، تقویت روابط سیاسی و اقتصادی میان افغانستان و روسیه را، از موضوع‌های مهم مورد بحث در این دیدار بیان کرده ‌است.

ضیااحمد تکل، معاون سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌، در یک نوار صوتی گفته است: «آقای دیمیتری ژیرنوف، سفیر روسیه در کابل با مولوی امیرخان متقی، وزیر امور خارجه‌ی ا.ا.ا. ملاقات کرد. در این نشست روی روابط دوجانبه‌ی سیاسی و اقتصادی افغانستان و روسیه، مسائل اخیر منطقه‌ای و بین‌المللی و موضوع‌های تعلیمی و فرهنگی، صحبت همه‌جانبه صورت گرفت.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌، در حالی با سفیر روسیه در کابل، دیدار می‌کند که دو روز پیش از این دیدار، مسکو، پایتخت روسیه، میزبان نشستی پیرامون افغانستان بود که در آن شماری از چهره‌های سیاسی حکومت پیشین که بیش‌تر مخالفان امارت اسلامی اند، حضور داشتند.

افزون بر این، روسیه پیش از این نیز بارها میزبان مقام‌های امارت اسلامی در چوکات نشست‌های متعدد بوده است. با توجه به این میزبانی‌های دوگانه‌ی روسیه، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که میزبانی جداگانه از حکومت سرپرست افغانستان و مخالفانش، نشان‌دهنده‌ی پایدارنبودن روابط خوب روسیه با افغانستان است.

نجیب‌الرحمان شمال، آگاه مسائل سیاسی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «چنانچه همه می‌گویند سیاست دوست و دشمن دایمی ندارد و هر کس در تلاش منافع ملی خود در کشورهای مختلف دنیا به خصوص در کشورهای مثل افغانستان می‌باشند. اگر دیروز روسیه نشست فرمت مسکو را دایر کرد و از وزیر خارجه‌ی حکومت سرپرست دعوت کرد در این نشست؛ اما حالا یکی از احزاب سیاسی روسیه از یک نشست چهره‌های مخالف حکومت سرپرست میزبانی کرد.»

روسیه از جمله کشورهایی است که روابطش را با افغانستان پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی نیز ادامه داده است و هم‌اکنون با امارت اسلامی روابط سیاسی دارد. با این همه، شماری دیگر از آگاهان، به این باور اند که روسیه در شرایطی که درگیر برخی منازعات دیگر مثل جنگ اوکراین است، نمی‌خواهد روابطش با افغانستان تیره شود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ولی فروزان، دیگر آگاه مسائل سیاسی، در این باره تأکید می‌کند که روسیه یک سلسه نگرانی‌هایی نیز از پایداری روابطش با افغانستان دارد و در تلاش حفظ روابط خود با افغانستان زیر حاکمیت امارت اسلامی است. او می‌گوید: «در حال حاضر امریکا و در مجموع کشورهای اروپایی، به افغانستان برای رسیدگی به وضعیت بشری پول می‌دهند و روسیه هم متوجه این وضعیت شده است که این کمک‌ها می‌تواند طالبان/امارت اسلامی را به یک نحوی در رقابت‌های جهانی طرف امریکا و غرب جذب کند؛ به همین خاطر، روسیه ممکن است که خواسته باشد از نشست مخالفان حکومت سرپرست به عنوان یک ابراز در برابر این حکومت استفاده کند و بگوید که در صورت نزدیکی امارت اسلامی به کشورهای غربی، روسیه می‌تواند از مخالفان این حکومت حمایت کند.»

گفتنی است که روسیه از معدود کشورهایی است که هرچند امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته؛ اما در برخی موارد مناسباتش با حکومت سرپرست رسمی بوده ‌است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: