کاروان یک‌هزار و ۵۰۰ نفری از نیروهای امارت اسلامی مجهز با جنگ‌افزارهای سبک‌وسنگین از قول‌اردوی ۲۰۳ منصوری در پکتیا، راه دراز و پُرخم‌وپیچ را پیموده و در ولایت بامیان، در مرکز کشور جابه‌جا شده‌اند.

عنایت‌الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع ملی امارت اسلامی با تأیید جابه‌جایی این شمار نیروی مسلح در بامیان، به سلام‌وطندار می‌گوید که این نیروها برای تأمین امنیت در این ولایت جابه‌جا شده‌اند. او می‌افزاید: «قبلاً در آن‌جا [بامیان] نیروی کافی نبود، وجود نیرو در هرجا از نیازها می‌باشد.»

به گفتۀ سخنگوی وزارت دفاع ملی، در بامیان تحرک نظامی علیه امارت اسلامی وجود ندارد. اما براساس گزارش‌ برخی رسانه‌ها، ملا محمد شیرین، فرمانده کاروان یک‌هزار و ۵۰۰ نفری نیروهای امارت اسلامی، روز گذشته در نشستی در بامیان گفته است: «دست‌های بی‌گانه در این‌جا [بامیان] حضور دارند که می‌خواهند امنیت را مختل و مشکلات گوناگون برای ما پیدا کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ آقای شیرین، کشورهای همسایه نیز در بامیان مداخله می‌کنند. اما او روشن نکرده که منظورش کدام یک از همسایه‌گان است.

غلام‌محمد بختیاری، رئیس پلان و اپراسیون لوای پنجم قول‌اردوی ۲۰۳ منصوری، نیز در این نشست گفته است: «حرف‌هایی از مقاومت دوم زده می‌شود، مردم بامیان باید با ما هم‌کار باشند تا امنیت بامیان خراب نشود.»

در همین حال، شماری از متنفذان ولایت بامیان می‌گویند که هدفی آمدن نیروهای مسلح امارت اسلامی به این ولایت، به آن‌ها معلوم نیست. اما به گفتۀ آنان، از صحبت‌های فرماندهان این نیروها چنین برداشت کرده‌اند که امارت اسلامی هرگونه اقدام و تحرک نظامی مخالفان خود را در بامیان سرکوب خواهد کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

محمدسجاد محسنی، یک تن از متنفذان بامیان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «یک‌هزار و ۵۰۰ نیروی امارت اسلامی به بامیان آمده‌اند، فرماندهان این نیروها در سخن‌رانی خود گفتند که برای تأمین امنیت و آسایش مردم بامیان آمده‌اند؛ اما این‌که این نیروها چه در سر دارند، معلوم نیست.»

با این حال، یک منبع که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، به سلام‌وطندار می‌گوید که نیروهای تازه‌نفس امارت اسلامی در ساختمان کمیسیون مستقل حقوق بشر، قرارگاه قطعۀ ویژه و مفرزۀ میدان‌هوایی «شهید مزاری» جابه‌جا شده‌اند.

به گفتۀ منبع، دو روز پیش در نتیجۀ درگیری میان نیروهای امارت اسلامی در ولسوالی تاله‌وبرفک ولایت بغلان دست‌کم ۷ نیروی امارت اسلامی کشته و زخمی شدند. منبع می‌افزاید که صدیق‌الله شاهین مسافر، فرمانده امنیۀ بامیان، برای مصالحه میان طرف‌های درگیر به ولسوالی تاله‌وبرفک سفر کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: