در ادامه‌ی اظهارات و اتهام‌های مقام‌های پاکستانی در برابر افغانستان مبنی بر دست‌داشتن شهروندان افغانستان در شدت ناامنی‌ها در پاکستان، به تازگی عاصم منیر، رییس ستاد ارتش این کشور، شهروندان افغانستان را به دست‌داشتن در حمله‌های هراس‌افکنی در پاکستان متهم کرده و مدعی شده است که افغان‌ها شریک حمله‌های ضدامنیتی در این کشور اند و باید آنان از این کار شان دست بردارند.

این مقام ارشد نظامی پاکستان، این سخنان را روز گذشته در مجلس بزرگان قبایلی در ایالت خیبر‌پشتون‌خواه این کشور، ابراز کرده است. رییس ستاد ارتش پاکستان، گفته که «دخالت اتباع افغان» در فعالیت‌های هراس‌افکنانه، برای آرامش منطقه مضر است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

آگاهان مسائل نظامی اما به این باور اند که وضعیت امنیتی پاکستان، پیچیده‌تر از آن است که دست افغانستان پشت آن باشد.

صادق شینواری، آگاه مسائل نظامی، در این باره می‌گوید: «وضعیت امنیتی پاکستان بخشی از اهداف استراتژیک امریکا در پاکستان است. امریکا می‌خواهد افراطیت را از طریق پاکستان به نزدیکی‌های چین نفوذ بدهد.»

اسدالله ندیم، دیگر آگاه مسائل نظامی، نیز در این باره می‌گوید: «شورش‌گری و افراطیت، مسائل داخلی پاکستان است و ریشه در جامعه و ریشه در سیاست‌های نادرست پاکستان دارد. حکومت‌های پاکستان، همیشه از اسلام سیاسی در سیاست خارجی منحیث ابراز استفاده کرده و ممکن است این مسئله امروز بلای جان شان شده باشد.»

هرچند در دو سال گذشته پاکستان بارها از ناحیه‌ی افغانستان اظهارنگرانی کرده؛ اما این اظهارات پس از حمله‌ی پسین بر همایش حزب «جمعیت علمای اسلام» در این کشور، از سوی مقام‌های پاکستان شدت گرفته‌ است.

اظهارات و نگرانی‌هایی که برای پایان‌دادنش، ظاهراً این سخنان محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی، مبنی بر منع‌‎شدن نیروهای امارت اسلامی از شرکت در جنگ‌های بیرون‌مرزی هم مؤثر نبوده ‌است.

با این ‌همه، برخی آگاهان مسائل نظامی، تأکید می‌کنند و می‌گویند پاکستان در شرایطی که با بحران‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی جدی دست به گریبان است، به دنبال سوءاستفاده از مسئله‌ی هراس‌افکنی در برابر افغانستان است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالواحد طاقت، دیگر آگاه مسائل نظامی، در این باره می‌گوید: «پاکستان با این رویکرد خودش می‌خواهد امیرالمؤمنین امارت اسلامی افغانستان را زیر فشار بیاورد تا بگوید که در پاکستان جهاد روا نیست.»

گفتنی است که مقام‌های حکومت پاکستان گاه‌گاهی در اظهارات شان بر اقدام عملی برای مهار اعضای تحریک طالبان پاکستان در داخل افغانستان نیز هشدار داده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: