ارتش پاکستان، با پخش اعلامیه‌ا‌ی مدعی شده است که تهدیدهای هراس‌افکنی موجود در افغانستان، اسلام‌آباد را تهدید می‌کند و امارت اسلامی بایستی برای تطبیق تعهداتش برای استفاده‌نشدن خاک افغانستان علیه دیگر کشورها، عمل کند.

این اعلامیه‌ی ارتش پاکستان، روز گذشته پس از سفر عاصم منیر، رییس ستاد ارتش این کشور به کویته صادر شده است؛ شهری که چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته گواه حمله‌ی انتحاری‌ای بود که از سوی گروهی به نام تحریک جهاد، سازمان‌دهی شده و در آن ۱۲ نظامی پاکستان کشته شدند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

رییس ستاد ارتش پاکستان، هم‌چنان مدعی شده است که اعضای تحریک طالبان پاکستان در افغانستان حضور فعال دارند؛ چیزی ‌که بارها از سوی امارت اسلامی رد شده ‌است.

این که نگرانی پاکستان از تهدیدهای هراس‌افکنی از خاک افغانستان چه اندازه جدی است و مقام‌های پاکستانی در این اظهارنگرانی‌ها چه هدفی را دنبا می‌کنند، اسدالله ندیم، آگاه مسائل نظامی، می‌گوید که پاکستان با مطرح‌کردن این موضوع، به دنبال تطبیق منافع ملی‌اش در افغانستان است.

او می‌افزاید: «این که پاکستان این قدر اسرار می‌کند که از خاک افغانستان مورد تهدید است، یک نوع مظلوم‌نمایی است تا به افغانستان برای قبول‌کردن یک سلسله مواردی که خلاف منافع ملی افغانستان است، فشار وارد کند. مثلاً انتقال تی‌تی‌پی و خانواده‌های شان به شمال افغانستان.»

آگاهان مسائل نظامی، هم‌چنان از رویکرد حکومت پاکستان در راستای مهار تهدیدهای هراس‌افکنی در داخل این کشور نیز، انتقاد می‌کنند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

محمدمتین محمودخیل، آگاه مسائل نظامی، در این باره می‌گوید: «وقتی تهدید باشد، نگه‌داشتن از سرحدات مسئولیت دو کشور است. اگر از سرحدات افغانستان به پاکستان تهدید است، چرا نیروهای سرحدی این کشور شاکی نیستند و این اظهارات داخل کشور پاکستان رخ می‌دهد.»

امارت اسلامی تا کنون در برابر این اظهارات و نگرانی‌های پاکستان مبنی بر تهدیدهای هراس‌افکنی از خاک افغانستان، واکنشی نشان نداده‌ و در این راستا، به پرسش سلام‌وطندار نیز پاسخ نداده ‌است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: