خواجه محمدآصف، وزیر دفاع پاکستان، روز گذشته در دیدارش با شیرعلی میرزو، وزیر دفاع تاجیکستان، گفته است که پاکستان و تاجیکستان، به دلیل همسایگی با افغانستان با تهدیدهای امنیتی یکسان روبه‌رو اند.

اکنون و یک روز پس از این اظهارات وزیر دفاع پاکستان، امارت اسلامی این ادعای پاکستان را بی‌اساس می‌خواند و می‌گوید که از خاک افغانستان نه تنها به کشورهای همسایه؛ بل به هیچ کشوری تهدیدی متوجه‌ نیست.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید: «به جای این که نگرانی‌های بی‌جا و بدون اسناد مطرح شود، روی گسترش روابط دیپلماتیک، تجارت و اقتصاد کار شود تا در منطقه استحکام به میان آید و نگرانی‌ها حل شود. امارت اسلامی بارها گفته که افغانستان مصون است و از خاک این کشور تهدیدی متوجه کشورهای دیگر نیست.»

وزیر دفاع پاکستان، هم‌چنان گفته است که مسائل مرتبط به افغانستان باید به شکل صلح‌آمیز حل شود.

با این حال، شماری از کارشناسان مسائل نظامی، نگرانی کشورهای همسایه به ویژه پاکستان را، در باره‌ی تهدیدات امنیتی جدی نمی‌دانند.

اسدالله ندیم، کارشناس مسائل نظامی، می‌گوید: «منظور پاکستان از این نوع اظهارنظرها مظلوم‌نمایی است. پاکستان می‌خواهد به جهان نشان دهد که در امور افغانستان دخالت ندارد و از این ناحیه متضرر است. در حقیقت، پاکستان به طور واضح ریاکاری می‌کند و در تلاش فریب افکار عامه و جهان است.»

صادق شنواری، دیگر کارشناس مسائل نظامی، نیز می‌گوید که پاکستان با چنین اظهارنظرها در تلاش تأمین منافع خود در افغانستان است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «پاکستان در برابر افغانستان همیشه سیاست دوگانه را تعقیب کرده و حالا هم از این موضوع بهره‌برداری سیاسی و اقتصادی می‌کند که گویا وضعیت امنیتی در افغانستان خراب است و تهدیدی متوجه پاکستان است تا توجه کشورهای منطقه را جلب کند و از انزوای سیاسی و اقتصادی خودش بیرون شود.»

مقام‌های پاکستان پیش از این نیز، ناامنی‌های این کشور را به افغانستان نسبت داده و مدعی شده اند که امارت اسلامی به اعضای تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) پناه داده است و اعضای این گروه از خاک افغانستان حمله‌هایی را در پاکستان راه‌اندازی می‌کنند؛ آن‌ چه همواره از سوی امارت اسلامی رد شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: