قلعه‌ی تاریخی بُست که در هشت‌کیلومتری شهر گرشک قرار دارد، یکی از مهم‌ترین مکان‌های تاریخی هلمند به‌ شمار می‌رود. هرچند برای بازسازی این قلعه‌ی تاریخی، کار زیادی انجام و برای گردش‌گران داخلی و خارجی نیز تسهیلاتی در نظر گرفته نشده است؛ اما با این هم، این مکان تاریخی توجه گردش‌گران زیادی را به خود جلب کرده است.

گریک و ویلیام، دو گردش‌گر فرانسه‌ای و بلژیکی که هزاران کیلومتر راه کرده و خود را به هلمند رسانده اند، تا قلعه‌ی تاریخی بست را از نزدیک ببینند، می‌گویند که از معماری هزاران سال پیش این مکان تاریخی، شگفت‌زده شده اند.

گریک، می‌گوید که به افغانستان آمده است تا مکان‌های تاریخی این کشور را از نزدیک مشاهده کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

باشندگان یکی از روستاهای مجاور قلعه‌ی بست، این گردش‌گران خارجی را برای صرف چای دعوت کرده اند. ویلیام، گردش‌گر بلژیکی که زیر تأثیر زندگی اجتماعی افغان‌ها قرار گرفته، می‌گوید که هلمند، ولایت زیبایی است و مردم این خطه، از لحظه‌ی ورود، با آن‌ها رفتار شایسته داشته اند. او می‌افزاید: «آن‌ها ما را به صرف غذا ​​دعوت کردند. ما رفتیم و با مردم عادی دیدار کردیم. این برای ما یک تجربه است. هلمند، مناطق سرسبز و شگفت‌انگیز دارد.»

با این که مسئولان ریاست اطلاعات‌وفرهنگ هلمند، در باره‌ی بازسازی مکان‌های تاریخی این ولایت و فراهم‌آوری تسهیلات برای گردش‌گران، چیزی نمی‌گویند؛ اما سفر گردش‌گران خارجی به این ولایت را مهم می‌دانند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

محمدقاسم ریاض، معاون ریاست اطلاعات‌وفرهنگ هلمند، ضمن استقبال از افزایش گردش‌گران در این ولایت، می‌گوید که اکنون در هلمند، جنگ نیست و گردش‌گران داخلی و خارجی، می‌توانند بدون نگرانی به این ولایت سفر کنند و با فرهنگ مردم این دیار، از نزدیک آشنا شوند.

افغانستان، به دلیل طبیعت منحصربه‌فرد و داشتن گذشته‌ی تاریخی پرماجرا، یکی از جاذبه‌های گردش‌گری است؛ اما جنگ‌های داخلی و دوام ناامنی، باعث شده که صنعت گردش‌گری در این کشور، رشد زیادی نداشته باشد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: