فعالان مدنی و اعضای ستاد دادخواهی مردمی برای قربانیان انفجارهای چهام قوس در شهر بامیان، در نشستی خبری پس از چاشت روز گذشته (دو شنبه ۱۰ قوس) گفتند که از سوی مقام‌های محلی این ولایت تهدید شده‌اند.

اسماعیل ذکی، فعال مدنی و عضو ستاد دادخواهی مردمی، می‌گوید که روز گذشته برای پی‌گیری حملات انفجاری هفتۀ گذشته در بامیان به ساختمان والی رفتند، اما با حرف‌های زننده و تهدیدآمیز سیدانور رحمتی، والی بامیان و عبدالستار عزیزی، رئیس منیت ملی این ولایت روبه‌رو شدند.

به گفتۀ او، سیدانور رحمتی، والی بامیان با رفتار «پرخاش‌گرایانه» و لحن «بسیار تند» با اعضای جلسۀ برخورد کرده است. آقای ذکی هم‌چنان افزود که والی بامیان در زمان صحبت، دست‌های خود را مرتب بر میز «می‌کوبیده است.»

در قطع‌نامۀ سه ماده‌یی این معترضان آمده است که جلسۀ روز یک‌شنبه، از سوی والی بامیان به «تشنج» کشیده شد و در نتیجۀ «حملات لفظی» و «پرخاش‌گری» والی و رئیس امنیت ملی این ولایت مختل گردید.

بر بنیاد یکی از ماده‌های این قطع‌نامه، سیدانور رحمتی و عبدالستار عزیزی در ارتباط به رویداد تروریستی اخیر در مرکز این ولایت، پاسخ قناعت‌بخشی برای معترضان نداشته و قضیه را یک موضوع «عادی» تلقی کرده‌اند.

معترضان از نهادهای مدافع حقوق بشری خواهان بررسی رفتارهای «دیکتاتورانه‌»ی مقام‌های محلی این ولایت‌اند.

اما عبداللطیف عظیمی، سخنگوی والی بامیان ادعای فعالان مدنی و اعضای ستاد دادخواهی برای قربانیان را بی‌اساس خوانده و آن رد می‌کند. آقای عظیمی می‌گوید: «من شخصاً در جلسه حضور داشتم، به هیچ‌کدام از اعضای جلسه از سوی والی و رئیس امنیت بامیان تهدید و اهانت صورت نگرفت، این ادعا بی‌اساس است.»

در پی‌ دو انفجار مرگبار به تاریخ سه‌شنبه‌ ۴ قوس هفتۀ گذشته در شهر بامیان ۱۸تن کشته و ۵۸ تن دیگر زخمی شدند.

یک روز پس از انفجارهای خونین شماری از فعالان مدنی، اعضای شورای ولایتی، فعالان حقوق بشری، بزرگان مردمی و چهره‌های جهادی بامیان در اعتراض به بی‌پروایی حکومت در برابر این حملات در برابر ساختمان ولایت خیمۀ اعتراضی برپا کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: