Asset 1SWN

بامیانِ در خون شناور

hiouh

بامیان، از امن‌ترین ولایت‌های افغانستان عصر روز سه‌شنبه، چهارم قوس گواه دو انفجار مرگ‌بار بود. انور سعادت‌یار، خبرنگار سلام‌وطندار برای این ولایت می‌گوید که انفجار نخست حوالی ساعت چهارونیم پس از ظهر رخ داد و به تعقیب آن انفجار دومی.

مسئولان صحی در ولایت بامیان می‌گویند که در این دو انفجار، ۱۵ تن کشته شده و ۵۹ تن دیگر زخم برداشته‌اند. در بین قربانیان این رویداد، زنان و کودکان نیز استند.

گفته می‌شود وضعیت صحی شماری از زخمیان این انفجارها وخیم است و احتمال افزایش کشته‌شده‌گان وجود دارد.

به گفتۀ مسئولان امنیتی بامیان، این انفجارها در کوچۀ «شفاخانه» و مارکیت «ولی‌عصر» به وقوع پیوسته است.

مسئولیت این حملۀ مرگ‌بار را تا کنون فرد و یا گروهی به عهده نگرفته است. طالبان، به‌عنوان فعال‌ترین گروه جنگ‌جو در افغانستان دست داشتن در این انفجارها را رد کرده و گفته‌اند که این حمله ربطی به افراد این گروه ندارد.

ناوقت روز گذشته دفتر مطبوعاتی والی بامیان اعلام کرد که دو تن از عاملان این انفجار از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. با گذشت چهارده ساعت از این انفجار، مسئولان امنیتی بامیان تا کنون جزئیاتی در بارۀ این افراد را همه‌گانی نکرده است.

حمله مرگ‌بار روز گذشته در بامیان، با واکنش ارگ ریاست‌جمهوری، معاون دوم ریاست‌جمهوری و حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین کشور همراه بود.

ارگ ریاست‌جمهوری ضمن محکوم‌کردن این حمله گفته است که «طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی» غیرنظامیان و تأسیسات عامه را هدف قرار می‌دهند.

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری حملۀ مرگ‌بار روز گذشته را تلاش ناکام دشمن خوانده است. به باور او، دشمن در تلاش گسترش دامنۀ خشونت و ترس در کشور است.

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور حمله به بامیان را دسیسه علیه صلح و آرامش مردم افغانستان عنوان کرده است.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری حمله روز گذشته در بامیان را تروریستی خوانده و آن را محکوم کرده است. او گفته، همه جنایت‌کارانی که این حملات را انجام می‌دهند، روزی در برابر ملت افغانستان شرم‌سار و روی‌سیاه خواهند شد.

بامیان در مرکز افغانستان از ولایت‌های امن است. انفجار روز گذشته در نوع خود کم‌پیشینه بود. بامیان به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری، یکی از ولایت‌هایی است که سالانه صدها گردشگر خارجی از این ولایت دیدن می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام