از نخستین روزهای بازگشت امارت اسلامی در افغانستان، مدیریت فرودگاه‌های بین‌المللی افغانستان به ‌ویژه فرودگاه کابل، از موضوع‌های مورد بحث در این حکومت بود.

ترکیه، قطر و امارات متحده‌ی عربی، کشورهایی اند که پس از تسلط امارت اسلامی، برای مدیریت فرودگاه‌های بین‌المللی افغانستان، علاقه‌مندی نشان داده اند.

اکنون اما شرکت «گاک» امارات متحده‌ی عربی پیش‌قدم شده و حکومت سرپرست، در سه قرارداد جداگانه، مسئولیت همه بخش‌های فرودگاه‌های بین‌المللی افغانستان را به این شرکت واگذار کرده ‌است.

امروز (پنج‌شنبه، ۱۷ سنبله) وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی افغانستان، قراردادی را با شرکت اماراتی «گاک» امضا کرد که بر اساس آن، شرکت نام‌برده در فضای افغانستان خدمات رهنمودی به هواپیما را ارائه می‌کند و هم‌چنان تجهیزات فرودگاه‌ها را ترمیم و به پرسونل افغانستانی آموزش‌های مسلکی خواهد داد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عبدالغنی برادر، معاون نخست و اقتصادی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، در روز امضای این قرارداد می‌گوید: «این قرارداد به‌ منظور انکشاف اقتصادی افغانستان امضا می‌شود که در نتیجه برخی پروازهای بین‌المللی به افغانستان آغاز خواهد شد که تأثیر مثبت بر تجارت و اقتصاد دارد.»

مدت این قرارداد ۱۰ ‌سال است و مسئولان آن را در راستای معیاری‌سازی رهنمودها برای هواپیماهایی که از فضای افغانستان می‌گذرد، مهم می‌خوانند.

بر اساس این قرارداد، در پنج سال اول قرارداد، همه درآمدهای عبوری از فضای افغانستان را شرکت «گاک» دریافت خواهد کرد و درآمد پنج سال دیگر آن بر اساس درصدی مشخصی میان این شرکت و امارت اسلامی تقسیم خواهد شد.

غلام‌جیلانی وفا، معین عملیاتی وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی، می‌گوید: «قرارداد مشارکت عامه است در دو مرحله؛ مرحله‌ی ابتدایی که پنج ساله است، ممکن کم‌تر باشد، به خاطری که سرمایه‌گذاری می‌کنند و عواید عبوری به طرف شرکت گاک می‌رود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این‌همه، مسئولان شرکت «گاک» می‌گویند که بر اساس این قرارداد، آن‌ها متعهد به ارائه‌ی خدمات معیاری در فرودگاه‌های افغانستان اند.

ابراهیم معروفی، رییس شرکت «گاک»، هم‌چنان از تلاش‌های ‌این شرکت برای خودکفایی مسلکی پرسونل افغانستانی اطمینان می‌دهد. «ما در قسمت بالابردن ظرفیت پرسونل افغانستانی می‌کوشیم و به آنان سرتیفیکت‌هایی با معیارهای بین‌المللی ارائه خواهیم کرد.»

ابراهیم معروفی، رییس شرکت «گاک»

این در حالی‌ست که پیش از این نیز، حکومت سرپرست امارت اسلامی دو قرارداد جداگانه در بخش‌های ارائه‌ی خدمات زمینی و تأمین امنیت فرودگاه‌های کشور را، با شرکت «گاک» امضا کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: