وزارت معادن و پترولیم، امروز قرارداد ایجاد کارخانه‌ی تولید و پروسس سمنت در هرات را با یک شرکت داخلی زیر نام «گلبهار گروپ» امضا کرد.

مسئولان این وزارت، در نشستی که امروز (یک‌شنبه، ۲۳ میزان) در کابل برگزار شده بود، می‌گویند که پروژه‌ی ایجاد کارخانه‌ی تولید سمنت در ولسوالی زنده‌جان هرات، به ارزش ۱۴۲ میلیون دالر و برای ۳۰ سال است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم، می‌گوید که با تطبیق این پروژه، به پنج هزار تن زمینه‌ی کار فراهم می‌شود. او می‌افزاید: «امروز ما به طرف خودکفایی مردم و مملکت خود قدم‌های مؤثر می‌گیریم؛ این سومین پروژه و فابریکه‌ی تولید سمنت است که مکمل ضرورت سمنت افغانستان پره می‌شود و از این سه فابریکه، روزانه ۱۰۰۰ تُن سمنت از ضروررت ما اضافه می‌شود که به دیگر کشورها صادر خواهیم کرد؛ این در  حالی است که صدها میلیون دالر برای داخل‌کردن سمنت به خارج روان می‌شود در حالی که کل مواد مدنی سمنت را در افغانستان داریم.»

به گفته‌ی دلاور، در مجموع ۴۶۲ میلیون دالر امریکایی برای پروژه‌های استخراج سمنت زنده‌جان هرات، جبل‌السراج و کندهار که قرارداد شان به تازگی امضا شد، سرمایه‌گذاری شده است.

در همین حال، غلام ربانی، معاون اجرایی شرکت پیمان‌کار «گلبهار گروپ»، می‌گوید که برای ایجاد فرصت‌های کار و رشد اقتصاد افغانستان، این پروژه را روی دست گرفته اند. او می‌افزاید: «تلاش داریم تا برابر با معیارهای جهانی سمنت تولید کنیم. این می‌تواند برای اقتصاد افغانستان مؤثر و زمنیه‌های کاری ایجاد کند. این فابریکه می‌تواند یک میلیون تُن سمنت در هر سال تولید کند که با مرور زمان بلند می‌بریم.»

مسئولان در وزارت معادن و پترولیم، می‌گویند که پیش از این ۹۰ درصد سمنت مورد نیاز افغانستان، از بیرون وارد می‌شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

همایون افغان، سخن‌گوی این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید که با تطبیق پروژه‌ی استخراج سمنت زنده‌جان، سهم حکومت از هر تُن سمنت، ۳۵ افغانی خواهد بود. «سهم دولت از این پروژه، فی تُن ۳۵ افغانی ریالتی می‌گیریم، مواد خام، چونه و گل راس، می‌فروشیم. متاسفانه سمنت ما تا کنون هیچ گونه صادرات نداریم بلکه ۹۰ درصد سمنت مورد نیاز را ما وارد می کنیم .»

گفتنی است که به تازگی، قرارداد استخراج سمنت جبل‌السراج نیز با یک شرکت قطری و دو شرکت داخلی به ارزش ۲۲۰ میلیون دالر، امضا شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: