وزارت معادن و پترولیم، امروز قرارداد پروژه‌ی استخراج و پروسس سمنت جبل‌السراج را با یک شرکت قطری و دو شرکت داخلی امضا کرد.

این وزارت، امروز (پنج‌شنبه، ۲۰ میزان) در یک نشست خبری که در کابل برگزار شده بود، قرارداد این پروژه را با یک شرکت قطری به نام «مجموعه‌المهام‌الدولی» و دو شرکت‌ داخلی به نام‌های «عوفی بهرام» و «الفلاح العالمی» امضا کرده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم، در این نشست می‌گوید که قرارداد استخراج این معدن برای ۳۰ سال به این شرکت‌ها سپرده شده است. به گفته‌ی او، پس از تکمیل‌شدن کارهای اکتشافی، سالانه یک‌ونیم میلیون تُن سمنت توسط شرکت‌های پیمان‌کار تولید خواهد شد.

سرپرست این وزارت، می‌افزاید: «یک قرارداد بزرگ از فابریکه‌ی سمنت جبل‌السراج امروز قراردادش امضا شد. به ارزش اضافه‌تر از ۲۰۰ میلیون دالر در این پروژه سرمایه‌گذاری شده و به اضافه‌تر از پنج هزار تن زمینه‌ی کار فراهم می‌شود و زمانی که به بهره‌برداری سپرده شده، یک سمنت معیاری و اعلی به سطح جهانی و سالانه یک‌ونیم میلیون تُن سمنت تولید خواهد شد.»

شهاب‌الدین دلاور، هم‌چنان می‌گوید که پیش از این، قرارداد استخراج معدن سمنت کندهار با یک شرکت داخلی امضا شد و قرارداد استخراج معدن سمنت هرات نیز هفته‌ی پیش رو با یک شرکت داخلی دیگر امضا خواهد شد. به گفته‌ی او، با آغاز استخراج و پروسس سمنت از این سه معدن، سالانه سه‌ونیم میلیون تُن سمنت تولید خواهد شد.

سرپرست وزارت معادن و پترولیم، تأکید می‌کند که پس از تکمیل‌شدن این پروژه‌ها، افغانستان به لحاظ تولید سمنت به خودکفایی می‌رسد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

از سویی هم، یاسر المناهی، رییس شرکت قطری «مهان‌الدوی» در این نشست‌ تعهد سپرد که به زودی کار پروژه‌ی استخراج سمنت جبل‌السراج را آغاز کند. او، می‌گوید: «کمپنی ما ۱۰ ماه مسلسل با مقام‌های وزارت معادن و پترولیم مذاکره کرده تا به این نتیجه رسیده‌ایم و زمانی که این امضا شود، ما دفعتاً کار خود را شروع می‌کنیم و زمانی که این پروژه کارش آغاز شود، به هزاران افغان زمینه‌ی کار فراهم می‌شود.»

به گفته‌ی مسئولان وزارت معادن و پترولیم، شرکت‌های پیمان‌کار پروژه‌ی استخراج سمنت جبل‌السراج، ۱۱ میلیون دالر را در مرحله‌ی اکتشاف و ۲۰۹ میلیون دالر را در مرحله‌ی بهره‌برداری، سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: