کوچه‌ی گل‌فروشی که یکی از کوچه‌های قدیمی و شناخته‌شده‌ی شهرنو کابل است، با گل‌های رنگارنگی که گل‌فروشان در بیرون دکان‌های‌ شان می‌گذارند، زیبایی ویژه‌ای به خود گرفته است.

باشندگان کابل، بیش‌تر در مناسبت‌های خوشی شان به این کوچه می‌آیند تا گل مورد نظر شان را بخرند؛ اما از چندی به این سو بیش‌تر گل‌فروشان در این کوچه، از بی‌رونقی کار و اندک‌شدن میزان مشتری‌های شان شکایت دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عبدالمختار، یکی از این گل‌فروشان، در حالی که چندین گل متفاوت را برای فروش دسته می‌کند، می‌گوید که به دلیل ناداری و بی‌کاری، شهروندان این روزها کم‌تر گل می‌خرند.

او می‌افزاید: «مردم به مناسبت‌های شیرینی‌خوری، نامزدی، روز مادر، روز زن و دیگر روزهای مناسبتی گل خریداری می‌کردند؛ اما اکنون مشتریان خرید گل به دلیل فقر و بی‌کاری، کم‌تر شده است.»

در هم‌دیواری مختار، عبدالوهاب، گل‌فروش دیگری که نزدیک به همه‌ی عمرش را در این کار سپری کرده است، می‌گوید که در گذشته روزانه از فروش گل‌ ده‌ها هزار افغانی درآمد داشت؛ اما این روزها به سختی می‌تواند هزینه‌ی دکانش را فراهم کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

عبدالوهاب می‌افزاید: «۶۰ سال است که در این کوچه گل‌فروشی می‌کنم. در گذشته روزانه بیش از ۵۰ هزار افغانی درآمد داشتم؛ اما اکنون روز خود را می‌گذرانیم.»

گل مرسل، نرگس، همیشه‌بهار، میخک، دکمه‌ای و ۵۰ نوع گل دیگر با رنگ‌های متفاوت را، می‌توان در کوچه‌ی گل‌فروشی پیدا کرد؛ اما ناداری و بی‌کاری، انگار شادی را در درون مردم کشته و میل به خریدن گل‌ را نیز در آن‌ها نابود یا کم‌رنگ کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: