اعضای خانواده‌ی محمد رحیم ۵۲ساله، آخرین زندانی افغان در زندان گوانتانامو، امروز (چهارشنبه، ۸ قوس) در یک برنامه‌ی خبری در شهر کابل، با انتقاد از زندانی‌بودن او، می‌گویند که محمد رحیم در ۲۰۰۷ بدون مرتکب‌شدن جرمی، از شهر لاهور پاکستان بازداشت و پس از آن، به گوانتانامو انتقال یافته است.

اعضای خانواده‌ی محمد رحیم، خواستاررهایی فوری او از سوی امریکا شدند.

صفورا، مادر محمد رحیم، می‌گوید که او هنگام بازداشت در پاکستان، سرگرم تحصیل و کار بود و پس از بازداشتش تا اکنون، هیچ گونه اسنادی مبنی بر مجرم‌بودن او ارائه نشده است. «در موتر نشسته به طرف یک جا روان بودیم که پیش موتر ما را گرفتند؛ خانم و کودکایش هم هم‌راهش بودند، بسیار زاری کردند که او را نگیرند؛ ولی دست‌گیرش کردند. ما نمی‌دانیم به کدام جرم اکنون خانم و شش فرزند او سرگردان اند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

اسماعیل ۲۵ساله، پسر محمد رحیم، می‌گوید که پدرش در دور نخست حاکمیت امارت اسلامی، در معینت مبارزه با مواد مخدر در ننگرهار کار می‌کرد و اکنون، رهایی پدرش به آرزویی برای او خانواده‌اش بدل شده است. او، می‌افزاید: «در اول برای ما هیج معلوم نبود که پدرم چه شده. چهار سال بعد، از سوی صلیب سرخ باخبر شدیم که پدرم در گوانتانامو زندانی است. بعد از آن، با هم از طریق فرستادن نامه در ارتباط شدیم. تا هنوز هیچ ثبوت در مورد پدرم پیدا نشده.»

همین گونه داوود، دیگر فرزند محمد رحیم که ۱۹ سال دارد و تا اکنون پدرش را ندیده، از امارت اسلامی و امریکا می‌خواهد که هرچه عاجل پدرش را از بند رها کنند. او، می‌افزاید: «من هرگز پدرم را ندیدم؛ هر جا می‌رویم، دیگران را با پدرش می‌بیینم، برایم بسیار سخت است.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

امارت اسلامی در بندبودن محمد رحیم در زندانی گوانتانامو را تأیید کرده و می‌گوید که او، آخرین زندانی افغان در این زندان است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که حکومت سرپرست، تلاش دارد تا زمینه‌ی رهایی شهروندان افغان که بدون جرمی در زندان گوانتانامو و دیگر کشورها زندانی اند را فراهم کند. او، می‌افزاید: «مسئولین قبلاً هم در صحبت با امریکایی‌ها موضوع را پی‌گیری کردند و مکرر برای شان گفته شده که زندانیان گوانتانامو که بدون کدام اسناد زندانی شده اند، رها شوند؛ البته پروسه‌ی قانونی کمی زمان‌گیر است.»

پیش از این نیز، شماری از شهروندان افغان که در زندان گوانتانامو زندانی بودند، از سوی امریکا آزاد شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: