وزارت امور خارجه‌ی افغانستان، اعلام کرده که در نتیجه‌ی گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی، امروز ۲۶۸ شهروند زندانی افغانستان در مرز اسلام‌قلعه، به امارت اسلامی سپرده شده است.

ضیااحمد تکل، معاون سخن‌گوی وزارت امور خارجه، می‌گوید: «در نتیجه‌ی گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی، ۲۶۸ شهروند زندانی افغانستان امروز در مرز اسلام‌قلعه به امارت اسلامی سپرده شده است.»

در همین حال، مسئولان سفارت افغانستان در ایران، می‌گویند که قرار است روند سپردن یک هزار و ۷۲۸ زندانی افغان در ایران به امارت اسلامی، تا پنج‌شنبه‌ی همین هفته ادامه یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

فضل‌محمد حقانی، سرپرست سفارت افغانستان در تهران، می‌گوید: «روند سپردن ۱۷۲۸ زندانی از ایران تا پنج‌شنبه ادامه می‌یابد و امروز به تعداد ۲۶۸ به امارت اسلامی سپرده شده اند.»

با این حال، شماری از زندانیان تسلیم‌شده به امارت اسلامی، با ابراز نگرانی از وضعیت شهروندان افغانستان در زندان‌های ایران، به سلام‌وطندار می‌گویند که نزدیک به ۶۰۰۰ شهروندان افغانستان در زندان‌های ایران به سر می‌برند و در شرایط بدی قرار دارند.

محمود رحمتی، یکی از این زندانیان، با اشاره به این که بیش‌تر زندانیان در ایران، به اعدام محکوم شده اند، از امارت اسلامی می‌خواهد که برای رهایی آن‌ها تلاش کند.

او می‌گوید‌: «۶۰۰۰ تن از شهروندان افغانستان در زندان‌های ایران در شرایط بد قرار دارند و بیش‌تر شان جوانان اند و محکوم به اعدام شده اند. خواست ما این است که امارت اسلامی برای رهایی آن‌ها تلاش کند.»

جمشید امیری، یکی از شهروندان افغانستان که پیش از این در زندان‌های ایران به سر می‌برد، از امارت اسلامی خواستار عفو شده است. او می‌گوید‌: «ما در زندان‌های ایران بیش‌تر مورد خشونت قرار گرفتیم و ما از امارت اسلامی می‌خواهیم گناه ما را عفو کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، شماری از کارشناسان مسائل سیاسی، می‌گویند که ایران به خاطر تأمین منافع سیاسی و امنیتی‌اش در افغانستان، مجبور شده که با امارت اسلامی وارد تعامل شود.

محمدماهر صادق، کارشناس مسائل سیاسی، می‌گوید: «ایران به خاطر تأمین منافع سیاسی و امنیتی‌اش در افغانستان ناچار است با امارت اسلامی معامله کند و این تسلیم زندانی‌ها به امارت اسلامی اقدام نیک است و به خاطر این که در زندان‌های ایران خدمات اولیه برای شهروندان زندانی ایران در دست‌رس نبوده است.»

گفتنی ‌است که اکنون بیش‌تر از سه میلیون شهروند مهاجر افغانستان در ایران به سر می‌برند که بعضی وقت‌ها با خشونت‌های فیزیکی و روانی نیز روبه‌رو استند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: