شماری از باشندگان خوست، با نگرانی و گلایه می‌گویند که مهمات باقی‌مانده از جنگ‌های گذشته در این ولایت، جان مردم را تهدید می‌کند.

آنان، می‌افزایند که انفجارهای ناشی از این مهمات در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت، هرازگاهی سبب تلفات مردم می‌شود و مسئولان باید این مناطق را پاک‌سازی کنند.

حاجی مامور، باشنده‌ی ولسوالی نادرشاه‌کوت خوست، می‌گوید که پسر ۱۴‌ساله‌اش در رمضان هنگامی که با کودکان دیگر مشغول بازی بود، در نتیجه‌ی انفجار ماین کشته شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نواب، دیگر باشنده‌ی این ولسوالی، نیز می‌گوید که چندی پیش برادر نُه‌ساله‌اش با یک کودک دیگر در نتیجه‌ی انفجار مهمات کشته شدند و یک کودک پنج ساله نیز زخمی شد.

حاجی مامور، می‌‌افزاید: «برای نان‌خوردن رفته بودند و در آن جا چیزی پیدا کردند که بمب بود یا پتاقی، او شهید شد. کودک شیرینی بود. در خانواده‌ی ما هیچ مکتبی و درس‌خوان دیگری نیست، تنها همین برادرم بود که درس می‌خواند. من خیلی غصه‌دار شدم، مغزم و همه چیز خراب شد.»

نواب می‌‌افزاید: «ساعت یازده روز بود که از خواب بیدار شدم و مدتی در خانه نشستم که صدای انفجار را شنیدم. وقتی بیرون رفتم، یکی شهید و دیگری زخمی شده بود، یک زخمی دیگر را نیز دیدم او هم شهید شد و زخمی دیگر بهبود یافت.»

مستغفر گربز، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی خوست، به سلام‌وطندار می‌گوید که افزون بر مرکز، در بیش از نیمی از پنج ولسوالی این ولایت، هنوز هم مواد منفجرناشده وجود دارد که جان مردم را تهدید می‌کند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

به گفته‌ی او، از زمان به‌قدرت‌رسیدن امارت اسلامی تا کنون در نتیجه‌ی انفجار مهمات در خوست، چهار تن کشته و ۱۳ تن دیگر زخمی شده اند.

او می‌افزاید: «در شماری از ولسوالی‌های خوست مانند صبری، موساخیل، قلندر، نادرشاه‌کوت و شمل، بقایای مواد و مهمات منفجرناشده از جنگ باقی مانده است و هرازگاهی حوادثی رخ می‌دهد که تلفاتی نیز دارد. تا کنون در اثر انفجار در این ولسوالی‌ها چهار تن شهید و ۱۳ تن دیگر زخمی شده اند.»

به گفته‌ی سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی خوست، برای رفع خطر انفجار، روند پاک‌سازی مهمات منفجرناشده آغاز شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: