بامداد چهارشنبه، ۱۹ میزان، یک بار دیگر زمین‌لرزه‌ی قدرت‌مندی، بخش‌هایی از شمال‌غرب شهر هرات و ولسوالی‌های این ولایت را لرزاند. در نتیجه‌ی این زمین‌لرزه‌ی شدید، آن چه مسئولان و باشندگان این ولایت، می‌گویند، ۱۶۴ تن زخمی شده اند و یک بانو نیز جان باخته است.

با این حال، شماری از باشندگان شهر هرات، می‌افزایند که در این زمین‌لرزه، خانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آن‌ها ویران شده و زیان‌های هنگفتی نیز بر جا گذاشته است.

رعنا، باشنده‌ی روستای «چاهک» ولسوالی انجیل هرات، می‌گوید: «جیغ کشیدم، پدر بچه‌ها بلند شد، او به دهلیز افتاد، من به دمی دهلیز افتادم. دیوار به بالای من چپه شد. زیر چوکات دروازه بودم، پاهایم به زیر خشت‌ها رفت، سرم بلند بود، دوباره که تکان داد، خشت به سرم خورد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالظاهر، دیگر باشنده‌ی روستای «چاهک» ولسوالی انجیل، نیز می‌گوید: «در قریه‌ای که این اتفاق افتاده، به اصطلاح عامیانه به نام چاوک یا چاهک می‌گوییم و این اتفاق مربوط به انجیل می‌شود‌. در قریه‌ی چاهک بیش‌تر از ۳۰۰ تا ۴۰۰ خانه‌ی مسکونی کامل تخریب شده و هیچ آبادی نمانده است.»

شماری دیگر از باشندگان شهر هرات، نیز می‌گویند که به دلیل زمین‌لرزه‌ی بامداد چهارشنبه، چاه‌های آب در این شهر گل‌آلود و دست‌رسی مردم به آب آشامیدنی صحی، نیز قطع شده است.

آن‌ها، از حکومت و سازمان‌های ملی و بین‌المللی، می‌خواهند که به مناطق آسیب‌دیده، زمینه‌ی دست‌رسی به آب آشامیدنی را نیز فراهم کنند.

نجیب‌الله احمدی، باشنده‌ی منطقه‌ی ««ناجیه»‌ی جبرئیل هرات، در این باره می‌گوید: «در ناحیه‌ی هشتم زندگی می‌کنم، در اثر همین زلزله که حالا شده، آب چاه‌ها بالا آمده و در کنار آن، آب گل‌آلود شده؛ مثل آب سیل است که اصلاً قابل استفاده نیست که از آن استفاده کنیم.»

فیروز احمدی، دیگر باشنده‌ی منطقه‌ی ««ناجیه»‌ی جبرئیل هرات، نیز در این باره می‌گوید: «زلزله شده، چاه‌های آب کامل گل‌آلوده است و به هیچ عنوان قابل استفاده نیست. ما مردم مشکل کم‌بود آب داریم و مردم از آب‌های شهری استفاده می‌کنند که آب شهری هم اکنون کاهش یافته است.»

با این حال، مسئولان در شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات، تأیید می‌کنند که در این زمین‌‌‌لرزه، یک بانو جان باخته است و ۱۶۳ تن دیگر به شمول کودکان و زنان، زخمی شده و برای درمان به شفاخانه‌‌‌های دولتی و خصوصی این ولایت، منتقل شده اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

محمدآصف کبیر، مسئول بخش رسانه‌های شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات، به سلام‌وطندار می‌گوید‌: «از سبب زلزله‌ی بامداد روز چهارشنبه در شهر هرات و هم‌چنان شماری از ولسوالی‌های هرات، ۱۶۴ نفر زخمی داشتیم و یک نفر شهید داشتیم که این شهید خانم است.»

مسئولان صحی در هرات، می‌افزایند که تیم‌های نجات آنان و نهادهای امدادرسان، در حال خدمات‌‌‌رسانی به زخمیان و متضرران این رویداد اند.

این در حالی است که مرکز لرزه‌نگاری امریکا، گزارش داده که سه زمین‌لرزه بامداد چهارشنبه، در هرات رخ داده که زمین‌لرزه‌ی نخست با قدرت ۶.۳ درجه‌ی ریشتر و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و در ۲۸ کیلومتری ولسوالی رباط‌سنگی در شمال‌‌‌غرب هرات، رخ داده است.

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: