اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات حکومت سرپرست امارت اسلامی، امروز (سه‌شنبه، ۱۷ عقرب) با پخش خبرنامه‌ای اعلام کرده که هیئت این اداره در سفر به ولسوالی واخان ولایت بدخشان، به باشندگان رشته‌‌کوه‌های پامیر شناس‌نامه‌ی تابعیت توزیع کرده است.

بر اساس خبرنامه، ۵۷۱ تن از باشندگان پامیر شناس‌نامه‌ی تابعیت دریافت کرده اند. در خبرنامه‌ی اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات آمده است که برای افراد باقی‌مانده، در مرحله‌ی بعدی شناس‌نامه‌ی تابعیت توزیع خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عکس‌ از صفحه‌ی فیسبوک اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات

بر بنیاد تصویرهای پخش‌شده از سوی اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات، برای باشندگان پامیر شناس‌نامه‌ی کاغذی توزیع شده است؛ در حالی ‌که در شهرها هم‌اکنون شناس‌نامه‌ی برقی توزیع می‌شود.

این اداره در باره‌ی مجموع جمعیت پامیر بدخشان که بیش‌تر اقلیت قومی قرقیز هستند، چیزی نگفته است. گفته می‌شود که تنها در پامیر کوچک ۲۰۰ تا ۲۵۰ خانواده زندگی می‌کنند.

عکس‌ از صفحه‌ی فیسبوک اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات

از سویی هم، قرار است باشندگان پامیر بدخشان، برای نخستین بار به خدمات مخابراتی دست‌رسی پیدا کنند.

خبرگزاری دولتی باختر، چند روز پیش در تویترش نوشت که نورالله نوری، سرپرست وزارت امور سرحدات، اقوام و قبایل در دیدار با نماینده‌ی مردم پامیر ولایت بدخشان، گفته که درخواست فعال‌سازی یک شبکه‌ی مخابراتی در پامیر منظور شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

جریان توزیع شناس‌نامه

آقای نوری، افزوده است که با فعال‌سازی این شبکه، در آینده‌ی نزدیک باشندگان پامیر به خدمات مخابراتی دست‌رسی پیدا خواهند کرد.

قرقیزهای پامیر بدخشان از محروم‌ترین شهروندان در افغانستان به شمار می‌روند. آنان به کوچک‌ترین امکانات زند‌گی دست‌رسی ندارند و زند‌گی ‌شان را با مال‌داری به پیش می‌برند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: