مسئولان وزارت صحت با نگرانی از شیوع موج دوم کرونا و نوع جهش‌یافتۀ آن می‌گویند که نوع جدید این ویروس در کشورهای هند و پاکستان مشاهده شده و احتمال شیوع آن در افغانستان نیز وجود دارد.

احمدجواد عثمانی، وزیر صحت  امروز (پنج‌شنبه، ۱۱ جدی/دی) در نشستی خبری در کابل می‌گوید که این وزارت ظرفیت تعیین نوعیت و تشخیص نوع جهش‌یافتۀ ویروس کرونا را ندارد، اما آنان می‌کوشند تا زمینۀ تشخیص این ویروس را در داخل کشور فراهم سازند.

آقای عثمانی می‌افزاید که برای جلوگیری از شیوع این ویروس، شهروندان کشور باید سفرهای‌شان را دست‌کم تا چهار هفتۀ آینده، به هند و پاکستان محدود کنند.

او می‌گوید که وزارت صحت هم‌چنان انجام آزمایش کرونا برای مسافرانی که به افغانستان می‌آیند را اجباری کرده است و به مسافرانی‌که برگۀ آزمایش کرونا را نداشته باشند، اجازۀ ورود داده نمی‌شود.

وزیر صحت وضعیت کنونی ویروس کرونا را در کشور قناعت‌بخش می‌خواند و می‌گوید، در هفته‌های گذشته این ویروس سیر صعودی نداشته و ثابت بوده است. آقای عثمانی اما می‌گوید که موج دوم ویروس کرونا نسبت به موج اول آن طولانی‌تر خواهد بود.

در همین حال مسئولان وزارت صحت می‌گویند، در یک‌شبانه روز گذشته حدود یک‌هزار و ۴۱۲ نمونۀ گرفته‌شده از افراد مشکوک به ویروس کرونا  در آزمایشگاه‌های این وزارت و شفاخانه‌های خصوصی آزمایش شده که از این میان نتیجۀ آزمایش ۸۵ تن مثبت تشخیص شده است.

گفتنی‌ست که نوع جدید ویروس کرونا چندی پیش در کشور بریتانیا شناسایی شد و این بیماری اکنون در کشورهای دیگر از جمله هند و پاکستان نیز شیوع پیدا کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: