هم‌زمان با اخراج صدها هزار مهاجر افغان از پاکستان، شماری از آن‌ها در اردوگاه‌های ویژه‌ی بازگشت‌کنندگان در کندهار و ننگرهار، می‌گویند که به دلیل دست‌رسی‌نداشتن به آب پاک، دست‌شویی و سرپناه مناسب، به بیماری‌‌های مختلف مبتلا شده اند.

شیرعلی، یکی از بازگشت‌کنندگان در اردوگاه‌ اسپین‌بولدک و احمدالله، یکی از بازگشت‌کنندگان در اردوگاه تورخم، می‌گویند که سردی و آلودگی هوا و دست‌رسی‌نداشتن به آب پاک کافی، سبب شده است که آن‌ها و کودکان شان بیمار شوند.

شیرعلی، می‌افزاید: «هوا سرد است، از زمانی که آمده‌ا‌یم، ما و کودکان ما همه مریض هستیم. تمام ما سینه‌بغل و زکام هستیم، شب بسیار سرد است، آب پاک هم در دست‌رس نیست؛ با مشکل روبه‌رو هستیم.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

احمدالله، نیز می‌افزاید: «گردوغبار زیاد است، حجم مردم زیاد است، تشناب‌ها کم است، مردمان زیادی در یک تشناب می‌روند. میان مردم ریزش زیاد است.»

سازمان حفاظت از کودکان (Save the Children)، نیز روز گذشته با پخش بیانیه‌ای از گسترش بیماری‌های مختلف به ویژه بیماری‌های عفونت تنفسی و اسهال در اردوگاه‌های بازگشت‌کنندگان از پاکستان، هشدار داده است.

این سازمان گفته که در یک ماه گذشته، بیش از سه هزار مورد عفونت حاد تنفسی و ۱۲۰۰ مورد اسهال در میان کودکان در کلینیک‌های مربوط به این سازمان در گذرگاه‌های تورخم و اسپین‌بولدک، ثبت شده است.

سازمان حفاظت از کودکان، افزوده است: «هزاران پناه‌جوی افغان سطوح هشداردهنده‌ای از بیماری‌های جدی را تجربه می‌کنند از جمله اسهال حاد خطرناک در میان  خانواده‌هایی که دست‌رسی محدودی به آب پاک دارند و مجبور به رفع حاجت در فضای باز هستند؛ عفونت‌های شدید تنفسی احتمالاً به دلیل قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض توفان‌های گردوغبار است.»

با این همه، مسئولان در وزارت ‌صحت عامه، از داشتن آمادگی‌های کامل برای پیش‌گیری از گسترش بیش‌تر این بیماری‌ها در میان بازگشت‌کنندگان اطمینان می‌دهد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

شرافت ‌زمان امرخیل، سخن‌گوی وزارت صحت عامه، می‌گوید که ارائه‌ی خدمات در بخش‌های توزیع آب آشامیدنی، غذای پاک و دارو در میان بازگشت‌کنندگان از پاکستان، به گونه‌ی معیاری جریان دارد.

او می‌افزاید: «از زمانی که اخراج مهاجران از پاکستان آغاز شده است، ازدحام خیلی زیاد بود، هزاران افغان در روزهای اول به آب پاک و غذای مصون دست‌رسی نداشتند. به همین سبب دو-سه روز که آن جا ماندند، به بیماری‌ها مبتلا شدند؛ چون محیط هم گردوخاک بوده. تا کنون به ۶۲ هزار تن خدمات اوپیدی ارائه شده است.»

این در حالی است که دو روز پیش، سازمان جهانی بهداشت نیز از احتمال گسترش بیماری‌های واگیر در میان بازگشت‌کنندگان از پاکستان، هشدار داده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: