هیأتی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی  برای شرکت در نشستی به میزبانی اسلو، پایتخت ناروی امروز عازم این کشور شد. بر بنیاد گزارش‌ها قرار است در این نشست نماینده‌گانی از ایالات متحدۀ آمریکا، ناروی و شماری از فعالان جامعۀ مدنی افغانستان نیز شرکت ‌کنند.

بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی به سلام‌وطندار می‌گوید که مقام‌های امارت اسلامی در این نشست به دعوت رسمی ناروی شرکت کرده‌اند. به گفتۀ او، بهبود روابط دیپلماتیک، موضوعات اقتصادی، سرمایه‌گذاری در افغانستان و آزادسازی پول‌های منجمدشدۀ این کشور از سوی آمریکا، از موضوعات مورد بحث در این نشست است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌افزاید که سرپرست وزارت خارجه قرار است با نمایندۀ اتحادیۀ اروپا و شماری از شخصیت‌های افغانستان و دیگر کشورها نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

اما آگاهان امور سیاسی شرکت مقام‌های امارت اسلامی در این نشست را بدون دست‌آورد می‌خوانند.

مهدی افضلی، آگاه سیاسی به سلام‌وطندار می‌گوید که این نشست نتیجۀ ملموسی را در پی ندارد؛ اما می‌تواند روند جاری گفت‌وگوهای قطر را سرعت ببخشد.

افضلی می‌افزاید: «نشستی که در ناروی برگزار می‌شود ابتکاری برای از بین‌نرفتن دست‌آوردهای بیست سال پسین است که مردم ناروی نگران این مسأله اند. پیامد جدی برای تحولات سیاسی افغانستان ندارد.»

ویس ناصری، از دیگر آگاهان سیاسی نیز به این باور است که دعوت امارت اسلامی برای اشتراک در نشست اسلو به معنای به رسمیت‌شناختن آنان نیست، اما به گفتۀ او، ناروی خواهان تعامل با امارت اسلامی‌ست و می‌خواهد نقشی در روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان داشته باشد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که هم‌زمان با سفر سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی به ناروی، شماری از شهروندان افغانستان مقیم این کشور، علیه امارت اسلامی و دعوت آنان به این نشست اعتراض کردند. معترضان با تجمع در برابر ساختمان وزارت خارجۀ ناروی، شعار «نه به امارت اسلامی» سردادند.

نشست اسلو به میزبانی ناروی، قرار است فردا آغاز شود و تا دو روز دیگر ادامه خواهد داشت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: