پنج سال پیش، روز ۳۱ می سال ۲۰۱۷ انفجار یک تانکر پُر از مواد منفجره در چهارراهی زنبق شهر کابل، فاجعه آفرید؛ انفجاری که حدود ۶۰۰ کشته و زخمی برجای گذاشت. مسئولیت این انفجار مرگ‌بار را گروهی برعهده نگرفت؛ اما ریاست امنیت ملی دولت پیشین آن را کار شبکۀ حقانی دانست.

این انفجار خونین، آن‌زمان موجی از اعتراض‌های شهروندان را برانگیخت، هزاران تن به جاده‌های شهر کابل ریختند و حکومت را به بی‌کفایتی متهم کردند و خواهان استعفای شماری از مسئولان شدند، اما این اعتراض‌ها به خشونت انجامید و چندین معترض در اثر شلیک نیروهای حکومت پیشین کشته شدند.

با این همه، بازمانده‌گان قربانیان انفجار در چهارراهی زنبق هنوز درد ازدست‌دادن عزیزان‌شان را از یاد نبرده‌ و سوگوار اند. بازمانده‌گان قربانیان می‌گویند با آن‌که هنوز هول این انفجار را فراموش نکرده‌ و نگران حمله‌های بعدی و نبود مصونیت‌شان‌اند؛ اما با آن‌هم خواهان امنیت سراسری در کشور هستند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اعجازالحق غیاثی که تنها ۲۴ بهار زنده‌گی‌اش را سپری کرده بود، تازه از دانشگاه فارغ شده و در یکی از اداراه‌های دولتی وظیفه گرفته بود که طعمۀ روی‌داد خون‌بار چهارراهی زنبق شد.

اعجازالحق غیاثی

نصیراحمد بینش، مامای اعجازالحق که پیش از کشته‌شدن خواهرزاده‌اش با او بود، از آخرین سخن‌های او با گلوی پُر از بغض یاد می‌کند: «اعجازالحق صبح پس از تلاوت قرآن‌کریم چون رمضان بود، روانۀ دفتر خود شد و از دور برایم با خنده خداحافظی کرد. وقتی حمله را شنیدیم، موبایلش خاموش شد، پس از ساعت‌ها جست‌وجو جسدش را از سردخانۀ شفاخانۀ ۴۰۰ بستر پیدا کردیم. شهیدشدن اعجازالحق برایم قابل باور نبود، هنوز هم باور نمی‌توانم که او در کنار ما نیست. ما هم‌راهش عادت کرده بودیم، نمی‌توانیم کشته‌شدن او را فراموش کنیم.»

چند قطعه عکس و خاطره‌ها تنها یادگاری‌ست که نزد خانوادۀ اعجازالحق از او باقی مانده‌ است. نزدیکان این جوان با مرور عکس‌هایش درد نبود او را تازه می‌کنند و از این‌که تاکنون عدالت در حق قربانیان چنین روی‌دادها در کشور تأمین نشده ‌است، شکایت دارند.

برادر اعجازالحق غیاثی در حال مرور عکس‌های او

سراج‌الحق غیاثی، برادر اعجازالحق، می‌گوید: «ما خواهان یک امنیت سراسری در کشور هستیم، اما این آرزوی مردم ما هیچ تحقق پیدا نکرد، هنوز چنین قربانی‌ها ادامه دارد. متأسفانه هزاران مرد و زن و هم‌چنان طفل و جوان این‌گونه قربانی‌ شدند، آنان قربانی سیاست‌هایی شدند که اصلاً ربطی به آن‌ها نداشت.»

اکنون که امارت اسلامی در کشور حاکمیت را در دست دارد، دست‌داشتن نیروهایش در این انفجار مرگ‌بار را نه رد می‌کند و نه تأیید و این را نیازمند جمع‌آوری معلومات پیرامون حمله می‌داند.

بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که نیروهای امارت اسلامی در دو دهۀ گذشته، غیرنظامیان را قصدی هدف قرار نداده‌اند. او از تعهد حکومت برای دست‌گیری از آسیب‌دیده‌گان روی‌دادهای خونین سال‌های گذشته در کشور اطمینان می‌دهد.

سمت راست تصویر اعجازالحق غیاثی و سمت چپ برادرش

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

کریمی می‌افزاید: «امارت اسلامی به‌خاطر فجایعی که در ۲۰ سال گذشته رخ داد، متأسف است و در تلاش رسیده‌گی به مشکلات آسیب‌دیده‌گان است و چون از روی‌داد چهارراهی زنبق چند سال می‌گذرد و ما باید پیرامون چه‌گونه‌گی وقوع این روی‌داد معلومات دقیق را جمع‌آوری کنیم.»

هرچند گزارش‌هایی مبنی بر این‌که شماری از سازمان‌دهنده‌گان این روی‌داد در جریان تبادلۀ زندانیان میان دولت پیشین و امارت اسلامی رها شده‌اند وجود دارد؛ اما امارت اسلامی این مورد را تأیید نمی‌کند.

این در حالی‌ست که با وجود حاکمیت امارت اسلامی در کشور، هنوز دامن حمله‌های خونین در کشور برچیده نشده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: