گروهی متشکل از ۳۵ تن از نماینده‌گان کشورهای جهان در سازمان ملل متحد موسوم به گروه «دوستان افغانستان/ دوستان زنان افغانستان» در یک اعلامیۀ مشترک، ادامۀ خشونت‌ها و قتل‌های هدف‌مند را در افغانستان از جمله آن‌چه از سوی طالبان و شبکۀ حقانی و هم‌چنین سایر گروه‌های مسلح چون القاعده و داعش انجام می‌شود، نکوهش کرده‌اند.

بر بنیاد اعلامیۀ گروه دوستان افغانستان در سازمان ملل متحد، این اقدامات مانع چشم‌انداز صلح می‌شود، فضای مدنی و آزادی بیان را تضعیف می‌کند و از ارایۀ خدمات اساسی به جمعیت نیازمند پیش‌گیری می‌کند.

در اعلامیه آمده است که اقدامات شنیع هدف‌قراردادن روزنامه‌نگاران و کارمندان رسانه‌ها، اعضای جامعۀ مدنی، کارمندان دولت، عالمان دین و روشن‌فکران که بسیاری از آنان زنان هستند، باید بلافاصله متوقف شود و عاملان آن مجازات شوند.

در اعلامیۀ گروه دوستان افغانستان نیز اشاره شده است که بر بنیاد گزارش دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان، از ۱۲ سپتمبر ۲۰۲۰، آغاز گفت‌وگوهای صلح تا ۳۱ جنوری ۲۰۲۱، حدود ۱۱ مدافع حقوق بشر و کارمند رسانه‌یی در حمله‌های هدف‌مندانه در کشور کشته شده‌اند.

در گزارش سازمان ملل متحد که در ماه دلو سال گذشته پخش شد، آمده ‌است که در پی این حمله‌ها، شمار بسیاری از افراد مسلکی در کارشان دست به خودسانسوری زده یا هم کارشان را ترک کرده‌‌ و نیز بسیاری به‌شمول شخصیت‌های سرشناس، از افغانستان فرار کرده‌اند.

در اعلامیۀ گروه دوستان افغانستان هم‌چنان آمده ‌است: «ما پشتی‌بانی خود را از مردم افغانستان و امیدها و انتظارات آن‌ها از صلح، عدالت و توسعه در این کشور، ابراز می‌داریم. ما پشتی‌بانی قاطع خود را از روند صلح ابراز می‌داریم که در آن دستاوردهای ۲۰ سال گذشته باید حفظ شود و پیش‌رفت کند.»

در اعلامیه گفته شده است که زنان در افغانستان پیشتاز جامعه‌اند، جوانان عامل تغییر می‌شوند و رسانه‌های مستقل و آزاد نقش مهمی در یک افغانستان مردم‌سالار ایفا می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: