Asset 1SWN

سلام وطندار

خلیلزاد: قتل‌ها و ترورهای هدفمند روند صلح را تهدید می‌کند، باید متوقف شود

Zalmai Khalilzad

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ یژۀ آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، قتل‌ها و ترورهای هدفمند روند صلح را تهدید می‌کند و باید این قتل‌ها متوقف شود.

آقای خلیلزاد، بامداد امروز (جمعه، ۵ جدی/دی) در توییتی نگاشته است که مردم افغانستان صلح می‌خواهند. او می‌گوید که آتش‌بس و توافق سیاسی هم‌چنان نیازهای فوری‌اند و از طرف‌های گفت‌وگوکننده می‌خواهد که برای رسیدن به برقراری آتش‌بس و یک توافق سیاسی بیشتر تلاش کنند. او می‌افزاید که آمریکا در این راستا به  هر دو طرف آمادۀ کمک است.

خلیلزاد، در واکنش به قتل‌ها و ترورهای اخیر در افغانستان می‌گوید، افزایش خشونت‌ها زنده‌گی را برای مردم سخت کرده و سبب ایجاد وهم شده است و این هراس افغانان را ناگزیر به ترک کشورشان خواهد کرد. «در آن‌صورت، کی برای ترویج حقوق و آزادی‌ها خواهد ماند؟‌ این مسیر شگوفایی و رفاه یک جامعه نیست.»

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان ترور محمدیوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان یا فیفا، کشته‌شدن چهار پزشک زندان پلچرخی و ترور فرشته کوهستانی، فعال حقوق زنان در ولایت کاپیسا را، نکوهش کرده است.

تاکنون هیچ‌گروهی مسئولیت این قتل‌ها را به عهده نگرفته است.

آقای خلیلزداد می‌گوید: «هر جامعه به افرادی چون یوسف و فرشته نیاز دارد. آنان به مثابۀ وجدان جامعه‌اند و قلب اجتماع را زنده نگه می‌دارند. آن‌ها نباید در ترس و ارعاب باشند، یا بدتر از آن، کشته شوند.»

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان تأکید می‌کند و می‌گوید، کسانی‌که در پشت این حملات ترویستی قرار دارند، باید به حساب‌دهی کشانیده شوند.

در جریان دو ماۀ گذشته ۵ خبرنگار چندین دادستان، مدافعان حقوق‌بشر و یک فعال عرصۀ حقوق زنان در نتیجۀ ترورهای هدفمند و انفجار ماین‌های مغناطیسی در کشور کشته شده‌اند و حکومت تاکنون در بارۀ چه‌گونه‌گی این قتل‌ها به مردم و رسانه‌هاهیچ جزییاتی نداده ‌است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام