تاریخ امروز: یکشنبه، ۱۰ حوت/اسفند ۹۹

Asset 1SWN

خلیلزاد: قتل‌ها و ترورهای هدفمند روند صلح را تهدید می‌کند، باید متوقف شود

Zalmai Khalilzad

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ یژۀ آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، قتل‌ها و ترورهای هدفمند روند صلح را تهدید می‌کند و باید این قتل‌ها متوقف شود.

آقای خلیلزاد، بامداد امروز (جمعه، ۵ جدی/دی) در توییتی نگاشته است که مردم افغانستان صلح می‌خواهند. او می‌گوید که آتش‌بس و توافق سیاسی هم‌چنان نیازهای فوری‌اند و از طرف‌های گفت‌وگوکننده می‌خواهد که برای رسیدن به برقراری آتش‌بس و یک توافق سیاسی بیشتر تلاش کنند. او می‌افزاید که آمریکا در این راستا به  هر دو طرف آمادۀ کمک است.

خلیلزاد، در واکنش به قتل‌ها و ترورهای اخیر در افغانستان می‌گوید، افزایش خشونت‌ها زنده‌گی را برای مردم سخت کرده و سبب ایجاد وهم شده است و این هراس افغانان را ناگزیر به ترک کشورشان خواهد کرد. «در آن‌صورت، کی برای ترویج حقوق و آزادی‌ها خواهد ماند؟‌ این مسیر شگوفایی و رفاه یک جامعه نیست.»

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان ترور محمدیوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان یا فیفا، کشته‌شدن چهار پزشک زندان پلچرخی و ترور فرشته کوهستانی، فعال حقوق زنان در ولایت کاپیسا را، نکوهش کرده است.

تاکنون هیچ‌گروهی مسئولیت این قتل‌ها را به عهده نگرفته است.

آقای خلیلزداد می‌گوید: «هر جامعه به افرادی چون یوسف و فرشته نیاز دارد. آنان به مثابۀ وجدان جامعه‌اند و قلب اجتماع را زنده نگه می‌دارند. آن‌ها نباید در ترس و ارعاب باشند، یا بدتر از آن، کشته شوند.»

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان تأکید می‌کند و می‌گوید، کسانی‌که در پشت این حملات ترویستی قرار دارند، باید به حساب‌دهی کشانیده شوند.

در جریان دو ماۀ گذشته ۵ خبرنگار چندین دادستان، مدافعان حقوق‌بشر و یک فعال عرصۀ حقوق زنان در نتیجۀ ترورهای هدفمند و انفجار ماین‌های مغناطیسی در کشور کشته شده‌اند و حکومت تاکنون در بارۀ چه‌گونه‌گی این قتل‌ها به مردم و رسانه‌هاهیچ جزییاتی نداده ‌است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام