Asset 1SWN

خلیلزاد: تخریب‌کاران منطقه از شهروندان افغانستان مانند «باروت مرمی» استفاده می‌کنند

Khalilzad 3

زلمی خلیلزاد، نمایندهٔ ویژهٔ آمریکا برای صلح افغانستان روز دوشنبۀ پنجم عقرب/آبان دور تازۀ سفرهایش به منطقه‌ در پیوند به صلح افغانستان را آغاز کرده است. او قرار است به ناروی و قطر برود.

آقای خلیلزاد با ابراز ناامیدی در رشته توییتی نگاشته است که با وجود تعهدات انجام شده مبنی بر کاهش خشونت، هنوز هم خشونت‌ها در افغانستان کاهش نیافته است. او هشدار می‌دهد که دریچۀ دست‌یابی به یک تفاهم سیاسی برای ابد باز نخواهد ماند.

آقای خلیلزاد می‌گوید: «سخت‌گیری و رد کردن ترک دشمنی، تعامل با دیگر شهروندان و توافق بر یک فرمول همکاری/رقابت سیاسی مبانی جنگ جاری‌اند».

نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان هم‌چنان می‌گوید که شماری زیادی از افغانان کشته می‌شوند و تخریب‌کاران منطقه افغانان را برای اهداف نامشروع‌شان همانند «باروت مرمی» استفاده می‌کنند. او می‌افزاید: «خونریزی باید توقف یابد.»

خلیلزاد تأکید می‌کند: «افغانان باید به جای ویرانی به سوی انکشاف، به ثبات به جای هرج و مرج، به بخشایش به جای انتقام‌جویی و به مصلحت به جای انعطاف‌ناپذیری گام بردارند.»

وزارت خارجۀ آمریکا با نشر اعلامیه‌یی می‌گوید که آقای خلیلزاد در سفرش به ناروی با مقام‌های این کشور در بارۀ هماهنگی بین‌المللی و پشتی‌بانی از روند صلح افغانستان گفت‌وگو خواهد کرد.

هم‌چنان قرار است خلیلزاد، در قطر با اعضای هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان دیدار و بحث‌های جاری در بارۀ کاهش خشونت‌ها در افغانستان را پی‌گیری ‌کند.

آقای خلیلزاد از دو طرف خواسته است از افزایش خشونت‌ها که سبب قربانی مردم افغانستان می‌شود، جلوگیری کنند. در اعلامیۀ وزارت خارجۀ آمریکا آمده است که دولت افغانستان و طالبان به توافق بی‌درنگ در بارۀ کاهش خشونت‌ها که در نهایت سبب آتش‌بس دایمی و جامع می‌شود، نیاز دارند.

در این اعلامیه تأکید شده است که خلیلزاد با شرکای بین‌المللی بر هیأت‌های گفت‌وگوکننده فشار می‌آورد تا تلاش‌های‌شان را برای پایان چهار دهه جنگ از طریق یک نقشۀ راه سیاسی سرعت بخشند.

 نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان این سخنان را در حالی مطرح می‌کند که با گذشته یک‌‌ونیم ماه از گشایش گفت‌وگوهای صلح در دوحه، تاکنون گروه‌های تماس هیأت‌های دولت و طالبان موفق نشده‌اند که کارشیوۀ گفت‌وگوهای رسمی بین‌الافغانی را نهایی سازند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام