به دنبال بارش برف ‌و باران شدید هم‌راه سیلاب‌های آنی در ۱۹ ولایت در دوشنبه‌ و سه‌شنبه‌ی هفته‌ی روان، شماری از باشندگان برخی از ولسوالی‌ها، می‌گویند که سرپناه شان به گونه‌ی کلی یا نسبی تخریب شده است و اکنون، ناچار اند شب‌وروز شان را در خانه‌های ویران‌شده یا فضای باز بگذرانند. 

مریم، باشنده‌ی هرات که از بارش‌های چند روز پسین آسیب دیده است، می‌گوید که این روزها ناچار اند زیر سقف خانه‌های ویران‌شده‌ی شان زندگی کنند. «کاه‌گل کردیم؛ خانه خیلی خطرناک شده است؛ ترک خورده؛ چون پیش از زلزله هم خراب شده بود. بعد از این که کاه‌گل کردیم، اکنون این هم از بین رفته؛ ترس از این است که اگر باز باران ببارد، این خانه سر ما تخریب شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

امیرمحمد، آسیب‌دیده‌‌ی رویداد طبیعی در غزنی، می‌گوید: «یک خانه‌ی ما کاملاً تر شده است؛ یک طویله هم همین طور؛ سه-چهار رأس گوسفند ما از بین رفت. دولت آمد و سروی کرد؛ اما هنوز کمک نشده است. ما منتظر هستیم که چه وقت به ما کمک می‌شود.»

از سویی ‌هم، ذبیح‌الله، باشنده‌ی منطقه‌ی «صوفی‌آباد» هرات که چند تن از نزدیکانش را در اثر بارش برف و باران در روزهای گذشته از دست داده است، به سلام‌وطندار می‌گوید: «روز گذشته خانه‌ی همسایه‌ی ما خراب شد؛ هفت نفر بودند و خانه سر شان خراب شده؛ زیر آوار شدند. چهار نفر شان کشته شده و دیگرهای شان زخمی اند. اکنون کمک و چیزی به این‌ها معلوم نیست.»

با این حال، عبدالسلام بارکزی، مدیر مالی ریاست مبارزه با حوادث هرات، می‌گوید که در اثر بارش برف‌ و باران در دو روز اخیر در هرات، ۴۶ خانه‌ی مسکونی ویران شده و پنج تن جان باخته اند. «به شمول ولسوالی‌های رباط‌سنگی، کشک و ادرسکن، به تعداد ۴۶ خانه‌ی مسکونی ما تخریبات کلی و قسمی داریم. در مرکز هرات در ساحه‌ی خیرآباد که خانه تخریب شده، زن حامله با سه تن از فرزندانش زیر آوار شده و دو تن زخمی اند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمد عبدالله جان، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث اما می‌گوید که این وزارت از آغاز حوت تا کنون، به بیش از ۲۲ هزار خانواده‌ی آسیب‌دیده، کمک‌های نقدی و غیرنقدی توزیع کرده است. «از اول تا ۲۳ حوت در اثر سردی هوا، بارش برف و باران، ۶۰ تن جان‌های شان را از دست داده اند. ۲۳ تن زخمی شده اند، یک هزار و ۶۵۴ خانه به گونه‌ی جزی و کلی تخریب شده و ۱۸۷ هزار و ۹۱۱ رأس مواشی تلف شده؛ اما این وزارت در هم‌آهنگی با سازمان‌ها، به ۲۲ هزار و ۴۱۵ خانواده کمک‌های نقدی، خوراکی و غیرخوراکی کرده است.»

همه‌ساله به دنبال بارش برف و باران در ولایت‌های مختلف، شماری از خانه‌های رهایشی به دلیل غیرمعیاری‌بودن، ویران می‌شود و همین گونه، خانه‌ها و کشت‌زارهای زیادی در اثر سرازیرشدن سیلاب‌ها، تخریب می‌شود و شماری از شهروندان نیز جان‌های شان را از دست می‌دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: