در ادامه‌ی نگرانی‌های کشورهای آسیای میانه از وضعیت امنیتی و تهدیدهای هراس‌افکنانه از خاک افغانستان، امام‌علی رحمان، رییس‌جمهور تاجیکستان، روز گذشته -یک‌شنبه، ۷ جوزا- دو پاس‌گاه تازه را در منطقه‌ی شهر توس ولایت ختلان این کشور، در نزدیکی مرز با افغانستان گشایش کرد.

تاجیکستان در حالی از ایجاد دو پاس‌گاه جدید در هم‌مرزی با افغانستان خبر می‌دهد که چهار روز پیش، وزیران دفاع کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی، در نشستی در شهر مینسک، پایخت بلاروس، از وضعیت امنیتی و فعالیت‌های گروه‌های هراس‌افکن در افغانستان اظهار نگرانی کردند.

با این که مقام‌های امارت اسلامی، بارها گفته ‌اند که هیچ کشوری از خاک افغانستان تهدید نخواهد شد؛ اما کشورهای هم‌سایه به ویژه تاجیکستان، همواره در این زمینه ابراز نگرانی کرده و اطمینان‌های امارت اسلامی از نبود تهدید هراس‌افکنی از خاک افغانستان، هنوز قناعت این کشور را برآورده نکرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

تحلیل‌گران امور نظامی، بر این باورند که خلای روابط سیاسی قوی امارت اسلامی با کشورهای هم‌سایه و منطقه، سبب شده‌ تا کشورها هم‌چنان نگران تهدیدشدن از خاک افغانستان باشند.

سرور نیازی، تحلیل‌گر مسائل نظامی، می‌گوید که حکومت کنونی افغانستان، نتوانسته روابط دیپلماتیک خود را با کشورهای دیگر به ویژه کشورهای هم‌سایه‌ها به گونه‌ی اساسی تأمین کند. به همین دلیل، این کشورها به وضعیت افغانستان به دیده‌ی شک می‌نگرند.

صادق شینواری، دیگر تحلیل‌گر مسائل نظامی، می‌گوید که نیاز است مسئولان امارت اسلامی، نگرانی‌های امنیتی کشورهای هم‌سایه، منطقه و فرامنطقه از راه‌های دیپلماتیک رفع کند.

به باور تحلیل‌گران، به‌رسمیت‌شناخته‌نشدن حکومت سرپرست توسط جامعه‌ی‌ جهانی، نبود یک سیاست‌ خارجی موثر، فعالیت و حمله‌های هراس‌افکنانه‌ی داعش در نقاط مختلف کشور، سبب شده تا کشورهای جهان، به ویژه کشورهای هم‌سایه‌، نگران تهدیدهای هراس‌افکنانه از خاک افغانستان باشند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

میرویس آشفته، آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید که برای رفع این نگرانی‌ها، نیاز است که سیاست خارجی امارت اسلامی، شکل قانونی یافته و اعتبار جهانی به دست بیاورد؛ در غیر این صورت، اطمینان‌دادن حکومت کنونی از نبود تهدیدی از خاک افغانستان، برای کشورهای دور و نزدیک، قناعت‌بخش نخواهد بود.

هر چند، پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، شماری از کشورهای هم‌سایه روابط نسبتاً خوبی با حکومت کنونی برقرار کرده‌ اند؛ اما این کشورها در مورد امنیت مرزهای خود با افغانستان همواره ابراز نگرانی کرده ‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: