سراج‌الدین مهرالد‌ین، وزیر امور خارجه‌ی تاجیکستان، امروز (یک‌شنبه، ۳ میزان) در جریان سخن‌رانی‌اش در هفتادوهفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته که وضعیت افغانستان از کنترل امارت اسلامی بیرون شده است.

وزیر خارجه‌ی تاجیکستان با ابراز نگرانی افزوده که افغانستان به سرعت در حال تبدیل‌شدن به پناه‌گاه امن هراس‌افگنان است.

او در بخشی از سخنانش گفته که کشورش گواه کار سیستماتیک برای انتقال گروه‌های شبه‌نظامی متشکل از اتباع سابق آسیای مرکزی به شمال افغانستان به منظور ایجاد کانون جدید تنش است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، سراج‌الدین مهرالد‌ین گفته که امارت اسلامی به خواست‌های داخلی، منطقه‌ای و جهانی برای تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان، تن نداده‌ است.

وزیر خارجه‌ی تاجیکستان تأکید کرده است که کشورش نمی‌تواند نسبت به سرنوشت افغانستان با جمعیت ۴۰ میلیون نفری در همسایگی‌اش بی‌تفاوت بماند.

این در حالی است که شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، روز جمعه، اول میزان، نیز در جریان سخن‌رانی در هفتادوهفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت که افغانستان پس از تسلط دوباره‌ی امارت اسلامی به پایگاه تروریستان بدل شده است.

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان

شهباز شریف با ابراز نگرانی افزود که گروه‌های القاعده، داعش، تحریک طالبان پاکستان، جنبش اسلامی ترکستان شرقی و جنبش اسلامی اوزبیکستان، در افغانستان فعالیت دارند.

نخست‌وزیر پاکستان تأکید کرد که حضور و فعالیت این گروه‌ها در افغانستان، امنیت پاکستان و منطقه را تهدید می‌کند.

با این حال، وزارت امور خارجه نگرانی کشورها مبنی بر وجود تروریزم در افغانستان را رد کرده و گفته که این نگرانی‌ها، ناشی از منبع‌های نادرست است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این وزارت، روز گذشته با پخش اعلامیه‌ای، گفته است که شماری از کشورها به شمول امریکا و پاکستان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در باره‌ی افغانستان ابراز نگرانی کرده اند که گویا هنوز تهدید تروریزم در این کشور پابرجا است.

وزارت خارجه‌، تأکید کرده است که گروه‌های تروریستی در افغانستان وجود ندارند و از خاک این کشور، در برابر هیچ کشور دیگری استفاده نخواهد شد.

پس از بازگشت امارت اسلامی به قدرت، جامعه‌ی جهانی از افزایش فعالیت گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان نگرانی دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: