ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست افغانستان، گفته که نگرانی دولت تاجیکستان در باره‌ی مبدل‌شدن افغانستان به پناه‌گاه تروریستان، «بی‌جا» است.

خبرگزاری دولتی باختر به نقل از ذبیح‌الله مجاهد گزارش داده است در حالی که مقام‌های تاجیکستان از وضعیت افغانستان ابراز نگرانی کرده اند و ادعا دارند که این کشور به پناه‌گاه امن گروه‌های هراس‌افگن مبدل شده، سخن‌گوی امارت اسلامی این گفته‌ها را رد کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این در حالی است که سراج‌الدین مهرالد‌ین، وزیر امور خارجه‌ی تاجیکستان، روز یک‌شنبه، ۳ میزان، در جریان سخن‌رانی‌اش در هفتادوهفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که وضعیت افغانستان از کنترل امارت اسلامی بیرون شده و این کشور به سرعت در حال تبدیل‌شدن به پناه‌گاه امن هراس‌افگنان است.

سراج‌الدین مهرالد‌ین، وزیر امور خارجه‌ی تاجیکستان

سخن‌گوی حکومت سرپرست افغانستان، در واکنش به این سخنان گفته که از خاک افغانستان علیه کشور دیگری استفاده نشده است.

مجاهد تأکید کرده است: «ما این را رد می‌کنیم که خدای ناخواسته کدام گروه تروریستی در افغانستان جا می‌گیرد و یا از خاک افغانستان ضد کسی استفاد خواهد شد. ما این اطمینان را دادیم. این نگرانی تاجیکستان بی‌جا است. آنان باید در این رابطه فکر و نگرانی‌ شان را از نزدیک با ما شریک کنند.»

از سویی هم، شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، هم‌چنان روز جمعه، اول میزان، در جریان سخن‌رانی در هفتادوهفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت که افغانستان پس از تسلط دوباره‌ی امارت اسلامی به پایگاه تروریستان بدل شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان

شهباز شریف افزود که گروه‌های القاعده، داعش، تحریک طالبان پاکستان، جنبش اسلامی ترکستان شرقی و جنبش اسلامی اوزبیکستان، در افغانستان فعالیت دارند. او تأکید کرد که حضور و فعالیت این گروه‌ها در افغانستان، امنیت پاکستان و منطقه را تهدید می‌کند.

پس از روی‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی در افغانستان، جامعه‌ی جهانی از افزایش فعالیت گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان نگرانی دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: