ده‏‌ها تن از متقاضیان کانکور و دانش‌جویان یک دانش‌گاه خصوصی، شام‌گاه‌ دوشنبه، ۱۱ میزان، در یک گردهم‌آیی اعتراضی در شهر نیلی، مرکز دایکندی به یاد قربانیان حمله بر مرکز آموزشی کاج شمع افروختند و بر ادامه‌‏ی راه دانش‌آموزان این مرکز آموزشی تأکید کردند.

معترضان شعارهای «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید»، «آموختن جرم نیست»، «سازمان ملل سکوت را بشکن»، «نسل‌کشی جنایت و خاموشی خیانت است» و «ما رهروان دانایی موعود و کاج هستیم»، را سر دادند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

محمد، یکی از متقاضیان کانکور، می‌گوید: «گروه‏‌های تروریستی بدانند که با هدف‌قراردادن دانش‌آموزان، دانش‌جویان و مردم، نمی‌توانند ما را متوقف کنند.»

رحمت‌الله، از دیگر اشتراک‌کنندگان این گردهم‌آیی، نیز می‌گوید که راه و آرمان قربانیان حمله‌ی خونین بر مرکز آموزشی کاج را ادامه خواهد داد.

معترضان در پایان گردهم‌آیی قطع‌نامه‌‏ای را نیز صادر کردند که در آن از جامعه‌ی جهانی خواسته اند که «نسل‌کشی هزاره‌‏ها» را به رسمیت شناخته و در راستای حفاظت از این گروه قومی در افغانستان، وارد عمل شود.

گفتنی است که حوالی ساعت ۷:۰۰ بامداد روز جمعه، ۸ میزان، مرکز آموزشی کاج در غرب کابل هدف حمله‌ی انتحاری قرار گرفت. این حمله واکنش‌ها و اعتراض‌های گسترده‌ای را به هم‌راه داشته است.

بر اساس آخرین آماری که دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، پخش کرده است، در حمله بر مرکز آموزشی کاج در منطقه‌ی هزاره‌نشین غرب کابل، ۵۳ تن کشته و ۱۱۰ زخمی شده‌ اند. یوناما گفته است که دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان در میان کشته‌شدگان اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این نهاد افزوده است که تیم حقوق بشر یوناما به مستندسازی جنایت «برای اثبات حقایق و فراهم‌کردن ارقام معتبر برای مقابله با انکار و تجدیدنظر ادامه می‎دهد.»

مسئولیت این حمله را، هنوز فرد یا گروهی بر عهده نگرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: