ده‌ها زن در بلخ به ویژه دانش‌جویان دختر دانش‌گاه بلخ، امروز (دوشنبه، ۱۱ میزان)، در اعتراض به حمله بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، در خیابان‌های شهر مزارشریف راه‌پیمایی کردند.

معترضان با سردادن شعارهای «هزاره‌کشی را متوقف کنید»، «آموزش حق ماست»، «امنیت حق ماست» و «آزادی حق ماست»، خواستار تأمین عدالت شدند.

نیروهای امارت اسلامی اما نگذاشتند که این راه‌پیمایی، به درازا بکشد.

در همین حال، منبعی از دانش‌گاه بلخ، به سلام‌وطندار می‌گوید که نیروهای امنیتی بلخ، شماری از دختران را در ساختمان دانش‌گاه بلخ دربند کرده اند؛ تا مانع پیوستن آن‌ها به زنان معترض در خیابان شوند.

در همین حال، محمدآصف وزیری، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی بلخ، می‌گوید: «اصولا هنگامی که از سوی کدام گروه یا نهاد، تظاهرات به راه انداخته می‌شود، باید قمندانی امنیه‌ی ولایت در جریان قرار داده شود. تظاهرکنندگان، هیچ هم‌آهنگی با نیروهای امنیتی و یا قمندانی نکرده است.»

او، می‌گوید که به همین دلیل، نیروهای امنیتی، مانع راه‌پیمایی زنان معترض در خیابان‌ها شده اند.

وزیری، از رسانه‌ها خواسته است که برای پوشش خبری راه‌پیمایی، به محل نروند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، یکی از دختران که نمی‌خواهد نامی از او برده شود، می‌گوید که سربازان امارت اسلامی، شماری از دختران را بازداشت کرده اند و وضعیت در محل بدتر شده است.

این در حالی است که شماری از دانش‌جویان دختران دانش‌گاه هرات و بامیان نیز، در اعتراض به حمله بر مرکز آموزشی کاج روز گذشته راه‌پیمایی کردند.

دانش‌جویان دختر دانش‌گاه هرات، روز گذشته -یک‌شنبه، ۱۰ میزان- در برابر دانش‌گاه هرات، با سردادن شعارهایی مانند «تعلیم حق ماست»، «نسل‌کشی را متوقف کنید» و «سکوت خیانت است»، خواهان توقف حمله بر مرکزهای آموزشی شدند.

این معترضان، گفته اند؛ زمانی که می‌خواستند به سمت دفتر ولایت هرات بروند، نیروهای امارت اسلامی، با شلیک‌های هوایی مانع آن‌ها شده و شماری از دختران را لت‌و کوب‌ کرده و با خود برده اند.

معترضان در کنار ابراز انزجار شان از حمله بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، از امارات اسلامی و جامعه‌ی جهانی، خواستند که امنیت مرکزهای آموزشی را تأمین کنند و به دوام نسل‌کشی در افغانستان پایان دهند.

در ادامه‌ی واکنش‌ها بر حمله بر مرکز آموزشی کاج، شماری از فعالان حقوق زن و دانش‌جویان دختر دانش‌گاه بامیان نیز، روز گذشته -یک‌شنبه، ۱۰ میزان- در واکنش به حمله‌ی انتحاری مرگ‌بار بر مرکز آموزشی کاج در دشت‌برچی شهر کابل، راه‌پیمایی اعتراضی کردند.

معترضان با حمل تصویرهای قربانیان حمله بر آموزش‌گاه کاج، از دانش‌گاه بامیان تا چوک موسوم به «شهید جواد ضحاک/شهدا» راه‌پیمایی کردند و شعارهای «نسل‌کشی را متوقف کنید» ، «آموختن علم جرم نیست»، «تعلیم، کار، آزادی حق ماست» … سر دادند.

دختران معترض با محکوم‌کردن حمله‌ بر آموزش‌گاه کاج، از جامعه‌ی جهانی خواهان به‌رسمیت‌شناختن «نسل‌کشی هزاره‌ها» در افغانستان شدند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

حمیده محسنی، یکی از معترضان، گفته که حمله‌ی انتحاری بر مرکز آموزشی کاج، مصداق بارز «نسل‌کشی انسان هزاره» است.

او، می‌افزاید: «سرزمین ما هم‌چنان قتل‌گاه افراد ملکی و بی‌گناهان است. در افغانستان با وجودی که ظاهراً گفته می‌شود جنگ‌های مسلحانه پایان یافته و جغرافیای کشور ۱۰۰ درصد در کنترل حکومت سرپرست است، اما هنوز هم زندگی هیچ فردی در این جا در امنیت نیست. این جا قتل عام در اثر انتحار و انفجار تبدیل به فرهنگ شده و هیچ جای امنی برای زندگی‌کردن پیدا نمی‌شود.»

کمی پیش‌تر از این، شماری از زنان و دانش‌آموزان دختر مرکز آموزشی کاج، روز شنبه‌ی همین هفته –۹ میزان-، در اعتراض به حمله بر این مرکز آموزشی، به جاده‌های دشت‌برچی برآمده بودند.

نیروهای امنیتی امارت اسلامی، این راه‌پیمایی را با شلیک‌های هوایی سرکوب کرده و به خبرنگاران اجازه‌ی پوشش آن را ندادند.

آن‌ها، شعارهای «نسل‌کشی جنایت است، خاموشی خیانت است»، «ما یکی هستیم، با ما ملحق شوید» و «نسل‌کشی هزاره را متوقف کنید» را سر می‌دادند.

حمله بر مرکز آموزشی کاج که روز جمعه‌ی هفته‌ی گذشته -۸ میزان- رخ داد، به اساس آخرین آمار ۴۳ کشته و ۸۳ زخمی بر جا گذاشته است.

یوناما، امروز (دوشنبه، ۱۱ میزان) با همگانی‌کردن این آمار، گفته است که رقم تلفات روبه‌افزایش است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: