شماری از فعالان حقوق زن و دانش‌جویان دختر دانش‌گاه بامیان، امروز (یک‌شنبه، ۱۰ میزان) در واکنش به حمله‌ی انتحاری مرگ‌بار بر مرکز آموزشی کاج در دشت‌برچی شهر کابل، راه‌پیمایی اعتراضی کردند.

معترضان با حمل تصویرهای قربانیان حمله بر آموزش‌گاه کاج از دانش‌گاه بامیان تا چوک موسوم به «شهید جواد ضحاک/شهدا» راه‌پیمایی کردند و شعارهای «نسل‌کشی را متوقف کنید» ، «آموختن علم جرم نیست»، «تعلیم، کار، آزادی حق ماست» … سر دادند.

دختران معترض ضمن محکوم‌کردن حمله‌ی مرگ‌بار بر آموزش‌گاه کاج، از جامعه‌ی جهانی خواهان به‌رسمیت‌شناختن «نسل‌کشی هزاره‌ها» شدند.

حمیده محسنی، یک تن از معترضان، می‌گوید که حمله‌ی انتحاری بر مرکز آموزشی کاج، مصداق بارز «نسل‌کشی انسان هزاره» است.

او می‌افزاید: «سرزمین ما هم‌چنان قتل‌گاه افراد ملکی و بی‌گناهان است. در افغانستان با وجودی که ظاهراً گفته می‌شود جنگ‌های مسلحانه تمام شده و جغرافیای کشور ۱۰۰ درصد در کنترل حکومت سرپرست است، اما هنوز هم زندگی هیچ فردی در این جا در امنیت نیست. این جا قتل عام در اثر انتحار و انفجار تبدیل به فرهنگ شده و هیچ جای امنی برای زندگی‌کردن پیدا نمی‌شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

نرگس، یک تن دیگر از معترضان، نیز می‌گوید که جامعه‌ی جهانی، نهادهای حقوق بشری و عدلی بین‌المللی، باید در راستای جلوگیری از نسل‌کشی هزاره‌ها وارد عمل شوند.

به گفته‌ی او، جامعه‌ی جهانی تا کنون برای حفاظت از هزاره‌ها اقدام‌های مؤثری جز صادرکردن اعلامیه، انجام نداده است.

دانش‌جویان معترض دانش‌گاه بامیان، با پخش قطع‌نامه‌ی شش ماده‌ای به راه‌پیمایی شان پایان دادند.

در ماده‌ی چهارم این قطع‌نامه از شورای امنیت سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای حقوق بشری جهانی، خواسته شده است که برای توقف نسل‌کشی هزاره‌ها در افغانستان، گام‌های عملی فراتر از اعلامیه بردارند.

این در حالی است که شماری از دانش‌جویان دختر دانش‌گاه هرات نیز، امروز در برابر دانش‌گاه هرات در واکنش به حمله‌ بر مرکز آموزشی کاج، راه‌پیمایی اعتراضی کردند و با سردادن شعارهایی مانند «تعلیم حق ماست»، «نسل‌کشی را متوقف کنید» و «سکوت خیانت است»، خواهان توقف حمله بر مرکزهای آموزشی شدند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

روز گذشته هم‌چنان شماری از زنان در دشت‌برچی کابل در اعتراض به حمله بر مرکز آموزشی کاج، به جاده‌ها برآمده بودند. نیروهای امنیتی امارت اسلامی اما این راه‌پیمایی را با شلیک‌های هوایی سرکوب کردند و به خبرنگاران نیز اجازه‌ی پوشش آن را ندادند.

صبح روز جمعه، ۸ میزان، حمله‌ای انتحاری، مرکز آموزشی کاج در غرب شهر کابل را هدف قرار داد که بر اساس آخرین آمار، ۳۵ کشته و ۸۲ زخمی بر جای گذاشته است.

بیش‌تر قربانیان این رویداد، دختران بودند. تا کنون فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: