کانون فرهنگی علامه فیضانی، امروز نمایشگاه خیابانی کتاب را در کابل برگزار کرد. برگزارکننده‌گان این نمایشگاه می‌گویند که کتاب‌ها در بخش‌های مختلف است و نمایشگاه به هدف ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در کشور برگزار شده است.

آنان می‌افزایند که این نمایشگاه به مدت سه روز برگزار شده است و در صورت تقاضای باشنده‌گان پایتخت، چند روز دیگر نیز ادامه خواهد یافت.

عبدالباقی ایوبی، مسئول کانون فرهنگی علامه فیضانی، به سلام‌وطندار می‌گوید که پس از تحولات سیاسی در کشور، فرهنگ کتاب‌خوانی و سطح مطالعه پایین آمده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، شماری از شرکت‌کننده‌گان نمایشگاه خیابانی کتاب از راه‌اندازی آن استقبال می‌کنند و از امارت اسلامی می‌خواهند در راستای فرهنگ کتاب‌خوانی در کشور تلاش کند.

به گفتۀ شرکت‌کننده‌گان این نمایشگاه، سطح پایین مطالعه و کتاب‌خوانی سبب ایجاد بحران‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در کشور شده است.

نورالله کوثر، یک تن از شرکت‌کننده‌گان در این نمایشگاه، می‌گوید: «بدون شک کتاب و کتاب‌خوانی از اسباب تمدن اسلامی و تعالی امت اسلامی و افغان‌های ما است. دوری و فاصلۀ ما از کتاب سبب شد در قرون متمادی درگیر نابسامانی‌هایی شویم که امروز رنج آن را تحمل می‌کنیم. کتاب است که ما را به اهداف والای‌مان می‌رساند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی شماری از کتاب‌فروشان در کشور می‌گویند بازار فروش کتاب با رکود روبه‌رو شده است. آنان بسته‌ماندن مکتب‌ها، نبود توانایی اقتصادی مردم برای خریداری و نیز تمایل بیش‌تر جوانان به شبکه‌های اجتماعی را عمده‌ترین دلیل‌های کاهش توجه به کتاب می‌دانند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: