محب‌الله نیک‌زاد، سخن‌گوی والی تخار، می‌گوید که خبرهای حاکی از درگیری مسلحانه میان اقوام اوزبیک و پشتون در ساحات «مهاجرقشلاق» و «شورتوغی» ولسوالی خواجه بهاءالدین این ولایت، کامل بی‌اساس است.

به گفته‌ی او، موضوع ادعای حقوقی مردم اندر بر زمین‌های زراعتی زیر تصرف اقوام «مهاجرقشلاق» و «شورتوغی» بوده و این موضوع از سوی مسئولان ولسوالی خواجه بهاءالدین به رهبری مقام ولایت تخار رسانیده شده است.

سخن‌گوی والی تخار می‌افزاید که مقام این ولایت برای حل‌وفصل این قضیه وزارت امور داخله و دادگاه عالی را در جریان گذاشته است و در آینده‌ی نزدیک هیئتی با صلاحیت از مرکز به خاطر حل این مشکل عازم تخار می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌گوید که با بررسی دقیق این هیئت با صلاحیت، مشکل حل خواهد.

این در حالی‌ست که یک منبع معتبر در ولسوالی خواجه بهاءالدین به سلام‌وطندار گفته است که کوچی‌ها و افرادی که از مناطق وزیرستان پاکستان به این ولسوالی آمده اند و ادعای مالکیت دارند، از یک هفته به این‌ سو باشندگان چهار روستای «کتکجر»، «گلبهار»، «شورتوغی» و «مهاجرقشلاق» این ولسوالی را کوچ اجباری می‌دهند.

به گفته‌ی منبع، ناوقت عصر روز گذشته در دو روستای «گلبهار» و «شورتوغی» این ولسوالی میان کوچی‌ها و باشندگان محل درگیری رخ داده است که در روستای «شورتوغی» چهار تن زخم برداشته اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

منبع افزوده که درگیری دیگری صبح امروز در روستای «کتکجر» میان کوچی‌های مسلح و باشندگان محل رخ داده است که در نتیجه‌ی آن سه غیرنظامی از باشندگان این روستا با شلیک گلوله کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

بر بنیاد اطلاعات منبع، در سه روز پسین کوچی‌ها و نیروهای امارت اسلامی نزدیک به آن‌ها، در روستاهای «گلبهار» و «کتکجر» تا کنون صد خانواده را کوچ اجباری داده اند.

منبع هم‌چنان گفته است که افراد کوچی در این ولسوالی به کشاورزان اجازه‌ی برداشت حاصلات و خرمن را نمی‌دهند و ادعا دارند که زمین‌های ملکیت آن‌ها است. به گفته‌ی منبع، تا کنون افراد هم‌راه کوچی‌ها حاصلات چندین خرمن باشندگان محل را به زور از نزد کشاورزان گرفته اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: