مسئولان امنیتی و محلی در ولایت‌های بغلان، بلخ و بدخشان از کشته‌شدن ۱۶ نیروی دولتی در جریان شب گذشته، در نتیجۀ حملات طالبان در این ولایت‌ها خبر می‌دهند.

نوریه حمیدی، نمایندۀ مردم بغلان در مجلس نماینده‌گان به سلام‌وطندار می‌گوید که در نتیجۀ حملات طالبان بر پاسگاه‌های پولیس در مرکز ولسوالی دهنۀ‌غوری، ۸ پولیس جان باخته‌اند.

 به گفتۀ او، در این حملات طالبان که شب گذشته آغاز و تا بامداد امروز ادامه داشت، به شمول دو فرمانده ۹ پولیس دیگر زخم برداشته‌ و چهار تانک این نیروها نیز تخریب شده است.

این عضو مجلس نماینده‌گان با انتقاد از مسئولان امنیتی و محلی بغلان و کمبود تجهیزات نظامی می‌گوید، تاکنون هیچ نیروی کمکی به دهنۀ‌غوری فرستاده نشده و این ولسوالی به دست طالبان سقوط خواهد کرد.

محمدقسیم اندر، ولسوال دهنۀ‌غوری حمله‌های طالبان بر این ولسوالی را تأیید می‌کند و می‌گوید که اجساد قربانیان نیروهای امنیتی را از زیر آوار‌ بیرون کرده‌اند.

طالبان با فرستادن خبرنامه‌یی نیز می‌گویند که در حملات این گروه بر پاسگاه‌های پولیس در این ولسوالی، ۸ پولیس کشته و ۹ پولیس زخمی شده‌اند و افراد این گروه این پاسگاه را آتش زده‌اند.

مقام‌های امنیتی بغلان هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

ولسوال دهنۀ‌غوری در چند کیلومتری شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان موقعیت دارد. تنها هشت روستای این ولسوالی به دست نیروهای امنیتی و بیش از ۱۰۰ روستای دیگر آن در تصرف طالبان قرار دارد و از آغاز سال جاری خورشیدی تاکنون بیش از ۳۰  نیروی دولتی در درگیری با طالبان در این ولسوالی کشته و زخمی شده‌اند.

از سوی دیگر محمدحنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ‌۲۰۹ شاهین در بلخ می‌گوید شب گذشته طالبان به گونۀ تهاجمی بر پایگاه سرآسیاب ولسوالی چمتال حمله کرده‌اند که در نتیجۀ آن ۵ نیرو امنیتی کشته و دو تن دیگر زخم برداشته‌اند.

به گفتۀ او، در این درگیری ۷ طالب به شمول  یک فرمانده این گروه نیز کشته و ۴ طالب دیگر زخمی شده‌اند.

طالبان با نشر خبرنامه‌یی ادعا کرده‌اند که در این حمله ۱۱ نیروی دولتی را کشته‌اند و ۵ تن آنان را اسیر گرفته‌اند. اما قول اردوی ۲۰۹ شاهین این ادعای طالبان را رد می‌کنند.

در این حال باشنده‌گان ولسوالی زیباک بدخشان از تیرباران سه نیروی ارتش از سوی طالبان خبر می‌دهند.

آنان می‌گویند، اجساد ۳ سرباز ارتش که در ولسوالی وردوج نزد طالبان اسیر بودند، صبح امروز در مرز میان زیباک و وردوج پیدا شده است.

به گفتۀ آنان، طالبان بامداد امروز این ۳ نیروی امنیتی از وردوج به منطقۀ تیزاب ولسوالی زیباک منتقل و تیرباران کرده‌اند.

به گفتۀ باشنده‌گان زیباک، این سربازان باشنده‌گان ولسوالی‌های زیباک و اشکاشم بودند و چند وقت پیش هنگامی‌که به رخصتی آمده بودند از سوی طالبان اسیر شدند. دو تن از این سربازان پسران کاکا بودند.

والی بدخشان این رویداد را تأیید کرده‌ است. در یک خبرنامۀ دفتر والی بدخشان آمده است که این سربازان منسوبان قطعۀ خاص ارتش بودند و چندی پیش برای سپری‌کردن رخصتی‌شان از ولایت‌های پکتیا و کندهار به بدخشان آمده بودند.

طالبان هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: