شش نیروگاه تولید برق «سبز»، با ظرفیت ۲.۴ گیگاوات در اوزبیکستان آغاز به فعالیت کرده است.

آژانس خبری دولتی اوزبیکستان، گزارش داده است که شوکت میرضیایف، رییس‌جمهور این کشور، روز گذشته (چهارشنبه، ۲۷ دسمبر) در مراسم گشایش و اتصال به شبکه‌‌ی پنج نیروگاه خورشیدی و یک نیروگاه بادی، در شش منطقه‌ی اوزبیکستان شرکت کرد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

این نیروگاه‌های تولید برق خورشیدی در مناطق «جیززخ، سمرقند، سرخان‌دریا، بخارا و قشقه‌دریا» راه‌اندازی شده و بخش نخست نیروگاه بادی نیز در ولسوالی «تامدی» ولایت نوائی آغاز به فعالیت کرده است. گفتنی است که ظرفیت کل این نیروگاه‌ها ۲۴۰۰ مگاوات برق است.

رییس‌جمهور اوزبیکستان، در سخنانش با اشاره به برنامه‌های آینده برای توسعه‌ی صنعت انرژی، چنین گفته است: «کارهای بزرگی که امروز عملاً انجام می‌دهیم، در حقیقت گام‌های بعدی اصلاحات در عرصه‌‌ی صنعت انرژی است. ما به گونه‌ی هدف‌مند این اقدامات را ادامه داده و به تدریج به سمت میکانیزم‌های بازار رقابتی حرکت خواهیم کرد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بر اساس معلومات، هم‌اکنون پروژه‌های ساخت ۲۲ نیروگاه خورشیدی و بادی با ظرفیت نُه گیگاوات در اوزبیکستان در حال انجام است. شوکت میرضیایف، افزوده است: «به تدریج هم‌کاری‌های تولیدی خود را با شرکت‌های خارجی گسترش خواهیم داد.»

با این حال، قرار است تا ۲۰۳۰ میلادی ظرفیت منابع انرژی «سبز» به ۲۷ گیگاوات افزایش یابد و این امر سبب صرفه‌‌جویی ۲۵ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی و مسبب کاهش ۳۴ میلیون تُن انتشارات مضر در جو زمین خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: