سفارت اوزبیکستان در کابل، در خبرنامه‌ای که به سلام‌وطندار فرستاده، به نقل از شوکت میرضیایف، رییس‌جمهور اوزبیکستان، نوشته است که منطقه به یک افغانستان صلح‌آمیز و باثبات نیاز دارد که فعالانه در روند هم‌کاری‌های اقتصادی با همه همسایگان خویش مشارکت کند. رییس‌جمهور اوزبیکستان، در سخن‌رانی‌ خود در نشست سران «سازمان کشورهای تُرک» که در شهر آستانه‌ی قزاقستان برگزار شده بود، خواستار فراموش‌نشدن وضعیت افغانستان در پس‌زمینه‌ی دیگر درگیری‌های بین‌المللی شده است.

شوکت میرضیایف، افزوده است: «برقراری صلح و آرامش در سرزمین چند قومیتی افغانستان که تاریخ و سرنوشت آن با مردم ترک در طول هزاران سال ارتباط نزدیک دارد، شرط اصلی تضمین ثبات و امنیت استراتژیک در منطقه‌ی ماست. با این حال، در شرایط کنونی که درگیری‌ها و جنگ‌ها در سایر نقاط جهان در حال افزایش است، این مشکل به طور فزاینده‌ای از توجه جامعه‌ی بین‌المللی غایب است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

رییس‌جمهور اوزبیکستان، یادآوری کرده که کشورش خواستار توسعه‌ی مکانیزم‌های مشخص با هدف حل مشکلات حاد اجتماعی در افغا‌نستان است، نه این که ارائه‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم افغانستان را تضعیف کند. او، تأکید کرده است: «ما به یک افغانستان صلح‌آمیز و باثبات نیاز داریم که فعالانه در روندهای مشارکت منطقه‌ای و هم‌کاری اقتصادی با همه همسایگان خود شرکت کند. ابتکار ایجاد خط آهن افغان-ترانس که ما آن را ترویج می‌کنیم، در خدمت این هدف متعالی است. همین گونه، اوزبیکستان به کمک‌های لازم به مردم افغانستان ادامه خواهد داد.»

میرضیایف، افزوده است که کشورش فعالانه به ارائه‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه از طریق مرکز لجستیک در ترمذ و آموزش شهروندان افغانستان در مرکز آموزشی، ادامه خواهد داد. در خبرنامه آمده است: «آقای میرضیایف اطمینان دارد که اسناد و تصمیمات مهمی که امروز اتخاذ شد، از جمله بیانیه‌ی اجلاس سران سازمان کشورهای تُرک و قانون آستانه، گام‌های متهورانه‌ی بعدی کشورهای منطقه به سوی آینده‌ی درخشان ترکیه خواهد بود و ملت‌‎های دوست و برادر که آزمایش‌های زیادی را تجربه کرده‌ اند. در طول تاریخ خود و یافتن راه حل برای آن‌ها با هم، به انجام کارهای بزرگ در آینده ادامه خواهد داد.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

گفتنی است که اوزبیکستان از معدود کشورهایی در جهان است که روابط نزدیک با امارت اسلامی در عرصه‌های مختلف دارد. یک‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته نیز، هیئتی از حکومت اوزبیکستان به ریاست جمشید خواجه‌یوف، معاون نخست‌وزیر این کشور، به کابل آمد و با مقام‌های امارت اسلامی از جمله عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا و عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، دیدارهای جداگانه داشت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: