ادارۀ بازرس ویژۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار، گزارش تازه‌اش در پیوند به وضعیت حقوق بشری در افغانستان را پخش کرد. در گزارش سیگار آمده که پس از حاکمیت دوبارۀ امارت اسلامی بر افغانستان، وضعیت حقوق بشری در این کشور بدتر شده است.

گزارش ادارۀ بازرس ویژۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان نشان می‌دهد که هم‌زمان با وخامت وضعیت بشری در این کشور، ۲۴.۴ میلیون تن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

براساس گزارش سیگار، نیازمندی افغانان به مواد غذایی دو برابر شده است. در گزارش آمده است که در سال ۲۰۲۱ میلادی، ۱۸.۴ میلیون تن به مواد غذایی نیاز داشتند؛ در حالی که این رقم در سال ۲۰۲۲ میلادی به ۲۲.۸ میلیون تن می‌رسد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سیگار هشدار داده است: «سازمان‌های بشردوستانه پیش‌بینی می‌کنند که در شش ماه آینده به‌دلیل خشک‌سالی، کم‌بود مواد غذایی و گسترش بیماری‌های ناشی از آب، وضعیت وخیم‌تر می‌شود.»

با آن‌که امارت اسلامی وضعیت بشری در افغانستان را قناعت‌بخش می‌خواند، اما می‌گوید که مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد.

بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، به سلام وطندار می‌گوید که وضع تحریم‌ها علیه حکومت سرپرست امارت اسلامی، دلیل اصلی مشکلات اقتصادی در کشور است.

وضعیت بشری در افغانستان در حالی نگران‌کننده خوانده شده که بی‌کاری و به‌دنبال آن بهای مواد اولیۀ مورد نیاز به‌ویژه مواد خوراکی، چند برابر افزایش یافته است.

در همین حال، شهروندان کشور از نبود کار و افزایش بهای مواد خوراکی شکایت می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

فدامحمد، شهروند کشور، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در این وطن کاروبار نیست. من این کراچی سگرت/سیگار را دارم و از صبح تا دیگر ۱۵۰ افغانی پیدا می‌کنم. ماه ۵ هزار افغانی کرایۀ خانه می‌دهم، حتی خرج خانه را هم پوره نمی‌توانم.»

سیگار هم‌چنان از افزایش بی‌جاشده‌گان داخلی در اثر جنگ خبر داده است. آمار این اداره نشان می‌دهد که بی‌جاشده‌گان داخلی از ۶۷۰ هزار تن در سال ۲۰۲۱ میلادی، به ۷۱۰ هزار تن در سال ۲۰۲۲ میلادی می‌رسد.

ادارۀ بازرس ویژۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان گزارشش را به استناد از ادارۀ کمک‌های بشردوستانۀ وزارت امور خارجۀ آمریکا (USAID) نوشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: