پس از چندین حمله بر مرکزهای آموزشی در غرب کابل و کشته‌شدن ده‌ها دانش‌آموز در این حمله‌ها، اکنون باشندگان ولسوالی‌ جغتوی ولایت غزنی به‌ دنبال چاره‌ای دیگر برای تدریس فرزندان شان توسط آموزگاران آمادگی کانکور اند.

محمدزمان ذکی، از بزرگان قومی در «دره‌ی ترگان» ولسوالی جغتوی غزنی، به سلام‌وطندار می‌گوید که برای پیش‌گیری از رویدادهای ناگوار امنیتی چون حمله‌ی انتحاری بر مرکز آموزشی کاج، سه تن از آموزگاران ورزیده‌ی آمادگی کانکور را با پول شخصی مردم، از کابل به منطقه‌ی شان فراخوانده اند تا بیش از ۳۰۰ تن از داوطلبان کانکور شامل پسران و دختران را، به دور از تهدیدهای امنیتی در مکتب‌های روستاهای شان تدریس کنند.

او می‌افزاید: «به خاطر بلندبودن سطح تهدیدهای امنیتی در مرکزهای آموزشی در مرکز، بیش‌تر خانواده‌ها تمایل ندارند که فرزندان شان را به مرکزهای آموزشی در مرکز بفرستند. به همین خاطر، ما سه آموزگار مسلکی و باتجربه را با معاش ماهانه هر نفر ۲۵ تا ۳۰ هزار افغانی استخدام کردیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

مریم محمدی، دانش‌آموز صنف یازدهم در یکی از مکتب‌‌های دره‌ی ترگان در ولسوالی جغتوی غزنی ا‌ست. او در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که پس از حمله بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، بیش‌تر خانواده‌ها در محله‌ی شان، به پسران و دختران شان اجازه ندادند تا به کابل بروند و درس‌های آماد‌گی کانکور را فرا بگیرند.

مریم می‌افزاید که اکنون زمینه‌ی فراگیری درس‌های کانکور در مکتب‌های روستای شان مساعد شده و از این ناحیه، بسیار خرسند است.

او می‌گوید: «امسال به خاطر وضعیت بد اقتصادی که مردم دارند، تهدیدهای امنیتی و انفجارهایی که در این اواخر در مرکز آموزشی کاج اتفاق افتاد، فامیل‌ها اجازه‌ی رفتن فرزندان شان به مرکزهای آموزشی در کابل و ولایت‌ها را ندادند. حالا ما خوش‌حال هستیم که کورس‌های آماد‌‌گی در مکتب ترگان ایجاد شده است و تشکری می‌کنم از بزرگان که استادان ورزیده را برای ما استخدام کرده اند.»

نسیمه، دانش‌آموز دیگری در این محله است. او نیز به سلام‌وطندار می‌گوید که جدا از تهدیدهای امنیتی، فقر و ناداری خانواده‌ها نیز سبب شده است تا علاقه‌مندی خانواده‌ها برای فرستادن فرزندان شان به منظور یادگیری به مرکز شهرها کم‌تر شود. به گفته‌ی او، اکنون که زمینه‌ی آموزش درس‌های کانکور در روستای شان مساعد شده، بسیار خوش‌حال است.

نسیمه می‌افزاید: «و خوش‌بختانه که امسال به کمک مردم قریه، یک مرکز آموزشی در قریه‌ی ما ایجاد شده است که استادان مسلکی و لایق دارد و ما بابت این موضوع خیلی خوش‌حال هستیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

استخدام استادان در ولسوالی جغتو، با استقبال باشندگان این ولسوالی نیز روبه‌رو شده است. علی‌احمد، باشنده‌ی محل، در این باره می‌گوید: «به دلیل حادثه‌ی بسیار خطرناک که در مرکز آموزشی کاج رخ داد، زیادتر مردم به کورس‌ها رو آورده نمی‌توانند. سه استاد را برای آمادگی کانکور این جا استخدام کرده که مصرف شان را بزرگ‌واران بر عهده گرفته‌ اند. بسیار از شان خوش هستیم.»

در کنار این، عبدالبصیر نبی‌زاده، از بانیان این کار و استاد دانش‌گاه، می‌گوید که برای دانش‌آموزان برتر پس از کانکور آزمایشی، بورسیه‌های تحصیلی رایگان را در دانش‌گاه‌های خصوصی کشور نیز روی دست گرفته اند که بیش‌تر مربوط دانش‌آموزان دختر می‌باشد.

گفتنی است که حدود چند هفته پیش مکتبی نیز در «دره‌‌ی ترگان» ولسوالی جغتو به هزینه‌ی بیش از چهار میلیون افغانی از سوی باشندگان این منطقه ساخته شد و اکنون آماده‌ی بهره‌برداری است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: