شماری از بازرگانان در کندهار می‌گویند که به‌دلیل افزایش مشکلات در مسیر شاهراه سپین‌بولدک، تجارت در این مسیر ۵۰ درصد کاهش یافته است. به گفتۀ آنان، در مسیر شاهراه سپین‌بولدک در کنار اخذ مالیات، از بازرگانان به نام‌های مختلف پول گرفته می‌شود و برای موترهای باربری نیز از سوی ریاست ترانسپورت شماره ایجاد شده و هر موتر موظف است در نوبت خود مال بازرگانان را حمل کند.

بازرگانان می‌افزایند که در بسیاری از کارهای تجاری از سوی حکومت‌های افغانستان و پاکستان محدودیت اعمال شده است که در نتیجۀ آن بازرگانان با مشکلات بسیاری روبه‌رو شده‌اند. صلاح‌الدین، یکی از این بازرگانان، به سلام‌وطندار می‌گوید که مشکلات از سوی هر دو حکومت پاکستان و افغانستان بر آنان افزایش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گل‌محمد، دیگر بازرگان کندهاری، نیز این مشکلات را تأیید می‌کند و می‌گوید که تجارت در مسیر سپین‌بولدک، اکنون با مشکلات بسیاری روبه‌رو شده است. به گفتۀ او، واردات کالا از این مسیر برای آنان هزینۀ زیادی‌ می‌برد که در نتیجۀ آن واردات کاهش یافته است. او می‌افزاید که میزان تجارت در ۱۰ ولایت جنوبی کاهش یافته است.

با این حال، مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کندهار می‌گویند که عامل مشکلات فراراه بازرگانان در مسیر سپین‌بولدک، کشور پاکستان است. عبدالباقی بینا، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کندهار، به سلام‌وطندار می‌گوید که با روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی، مشکلات بازرگانان افزایش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، جارالله آغا، رئیس گمرک کندهار می‌گوید که هرچند بیش‌تر مشکلات از سوی پاکستان اعمال می‌شود، اما در کندهار نیز مشکلاتی وجود دارد که آنان تلاش می‌کنند این مشکلات را حل کنند. او می‌افزاید که پاکستان می‌خواهد تجارت از مسیر سپین‌بولدک کاهش و در مسیرهای دیگر افزایش یابد.

لازم به یادآوری‌ست که دروازۀ سپین‌بولدک_چمن از ۲۴ ساعت تنها ۱۲ ساعت به‌روی اموال تجارتی باز است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: