شماری از باشنده‌گان ارزگان که پیش از این خانه‌های‌شان سنگر نبردها بود و ناگزیر به ترک آن شده بودند، اکنون به‌دلیل وجود ماین‌های جامانده از جنگ‌ نمی‌توانند به خانه‌های‌شان برگردند.

آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که خانه‌های‌شان را از وجود ماین‌های جامانده و مهمات منفجرناشده پاک‌سازی کند، تا بتوانند دوباره به خانه‌های‌شان برگردند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

احسان‌الله، یک تن از باشنده‌گان ارزگان، می‌گوید: «در بسیاری مناطق ماین‌ها و مهمات خطرناک دیگر هنوز هم منفجرناشده باقی مانده است. هیچ کس نمی‎تواند به خانه‌اش برگردد. ما از امارت اسلامی می‌خواهیم در این راستا اقدام کند.»

در همین حال، مسئولان صحی ارزگان می‌گویند که پس از به قدرت‌رسیدن امارت اسلامی تاکنون شماری از باشنده‌گان قربانی ماین‌های باقی‌مانده از جنگ شده که به مرکزهای صحی منتقل شده‌اند.

حسام‌الدین احسامی، رئیس شفاخانۀ ولایتی ترینکوت، می‌گوید که وضعیت برخی از این قربانیان وخیم بوده است و به ولایت‌های دیگر برای درمان فرستاده شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، مسئولان محلی ارزگان از آغاز کار یک مؤسسۀ ماین‌پاکی در این ولایت خبر می‌دهند. مولوی حسن، رئیس این مؤسسه می‌گوید که کارهای ابتدایی تمام و در بعضی مناطق سروی نیز انجام شده است و به‌زودی کارهای عملی در تمامی مناطق این ولایت آغاز می‌شود.

این در حالی‌ست که کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ به‌مناسبت روز بین‌المللی آگاهی در‌بارۀ ماین و مساعدت به قربانیان ماین، اعلام کرده بود که از آغاز ماه جنوری ۲۰۲۲، بیش از ۲۰۰ تن در افغانستان در نتیجۀ انفجار مهمات منفجرناشدۀ باقی‌مانده از جنگ و ماین کشته یا زخمی شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: